Architektura procesoru: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 194 bajtů ,  před 10 lety
Odstranil jsem větu, že CISC překonává RISC, která nebyla pravdivá. RISC je nástupcem CISCu, Dosahuje větší efektivity díky snadnější paralelizovatelnosti instrukcí.
m (Kategorie v angličtině (Detekce nástrojem Wikipedie:WCW))
(Odstranil jsem větu, že CISC překonává RISC, která nebyla pravdivá. RISC je nástupcem CISCu, Dosahuje větší efektivity díky snadnější paralelizovatelnosti instrukcí.)
== Vnitřní architektura ==
 
Podle vnitřního uspořádání dělíme procesory na RISC a CISC lišící se počtem instrukcí, které procesor umí vykonávat.Současné procesory Intel nebo ty, které jsou s nimi kompatibilní jsou vnitřně RISC, ač uvnitř vlastně probíhají složité CISC instrukce a umí také měnit - lépe řečeno asi aktualizovat svůj řídící mikrokód. Původně dokonalejší RISC procesor byl dnes již překonán překotným vývojem i díky firmě Intel jenž je ve velkém nasadil do PC, takže současné CISC procesory překonávají RISC.
 
Architektura jde ruku v ruce s instrukční sadou a její délkou která díky překotnému vývoji roste. Jednodušší procesory dodnes používané jsou 8-bitové [http://avr.hw.cz/architektura/arch_avr.html] a naopak na vrcholu jsou dnes 64-bitové používané hlavně v nejvýkonnějších výpočetních strojích a serverech.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu