Diskuse:Státní podnik: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 228 bajtů ,  před 10 lety
informování o PZO a k.p.
(informování o PZO a k.p.)
 
== k. p., p. z. o. ==
co byly tyto formy: ''koncernový podnik'' (''k. p.'')?, ''podnik zahraničního obchodu'' (''p. z. o.'', ''PZO'')?
::: asi by to mělo být v článku:
Monopol zahraničního obchodu socialistického státu řešil vývoz a dovoz zboží formou "výsadních společností pro zahraniční obchod", v systému čs.hospodářství a PZO -podnik zahraničního obchodu byl podnik ve 100 procentním vlastníctví čs.státu a byl veden jako akciová společnost čímž umožňoval lépe hospodářsky a právním pozadím komunikovat se zahraničními subjekty. Jeho akcie vlastnil čs.stát, ale formálně byly akcionáři státní podniky, které byly dodavateli, resp. producenti komodit, které exportoval nebo importoval. Kupříkladu Koospol,a.s. Praha, podnik pro zahraniční obchod zemědělskou produkcí a potravinářským zbožím, akcionáři byli ČSOB (Československá obchodní banka, která prováděla finanční transakce z importu a exportu), kupř. Inspekta a.s., podnik zahraničního obchodu pro kontrolu kvality zboží), kupř. Drůběžářský průmysl n.p. Praha, Hydinársky priemysel n.p. ( od roku 1988 koncern) Bratislava a pod., podniky cukrovarníckého průmyslu a pod.)
To, že PZO byl právně akciovou společností, mu umožňovalo vytvářet v zahraničí afilace, tj. filiálky pro obchod s danou komoditou, kupř. Sugosa Německo, Intersug Itálie, atd.
:::Koncernový podnik byl součástí Výrobné hospodářské jednotky (VHJ), která měla v názvu označení "koncern", neměl právní subjektivitu, protože byl součástí daného (po lednu 1988) státního podniku. Koncernové uspořádání umožňovalo vertikální zařazení výrobního závodu nebo podniku služeb do příslušného VHJ, takže kupř. u VHJ Hydinársky priemysel, koncern Bratislava sem patřili nejenom podle krajů Slovenska alokované závody na porážku a zpracování drůběžího masa po horizontální linii, ale také Výskumní podnik šlechtitelský Čierna Voda, taky podnik na zpracování konzerv, taky sem patřila jatka pro zpracování diviny, družstevní podnik Branko Nitra pro zpracování krůt, králiků, ale taky i Státní rybářství Stupava, atd.
 
když bude zájem, budu se tomu věnovat hlouběji, jsem ročník 1955, --[[Wikipedista:Zajac Vanka|Zajac Vanka]] 1. 6. 2010, 12:51 (UTC)
 
== diskuse ==
241

editací

Navigační menu