Fork: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 48 bajtů ,  před 11 lety
== Související články == * Citizendium
m (robot přidal: uk:Форк)
(== Související články == * Citizendium)
'''Forkem''' se v oblasti [[software]] označuje alternativní větev programu, která je vyvíjená nezávisle a zpravidla i jinými lidmi. Nejčastěji se takové větvení vývoje vyskytuje u [[Open source software|otevřeného software]], jehož licence bývají navrženy explicitně tak, aby ho umožňovaly.
 
V historii se například takto mnohokrát rozvětvil operační systém [[Unix|UNIX]], z původní verze bylo vytvořeno mnoho forků, nejznámějšími jsou [[System V]] a [[BSD|BSD UNIX]]. Ve světě otevřeného softwaru je asi nejznámějším forkem překladač [[egcs]], který se oddělil od starší verze [[GCC]], nakonec ji zcela nahradil a sám se stal novou verzí gcc. Dosud paralelně vyvíjené jsou textové webové prohlížeče [[Links]] a [[ELinks]]; [[ELinks]] je fork vytvořený ze starší verze [[Links]]u, jehož vývoj zase nezávisle pokračoval programem [[Links2]].
 
Fork se však nemusí vždy nutně vztahovat pouze na software. Například může kdokoliv vytvořit fork otevřené encyklopedie [[Wikipedie]], pokud si stáhne volně dostupnou databázi dat a použije ji jako základ její nezávislé kopie. (Pokud se však kopie databáze nezávisle nevyvíjí, jde pouze o tzv. [[mirror]].)
 
== Související články ==
* [[Citizendium]]
 
{{Pahýl - software}}

Navigační menu