Dub korkový: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 481 bajtů ,  před 9 lety
m
→‎Použití: -minus duplicitní text z článku zátka
m (text z článku zátka kam IMHO nepatří)
m (→‎Použití: -minus duplicitní text z článku zátka)
Svojí korunou připomínají vzrostlý ořech, rostou do výšky až 12 m a některé stromy mohou dosahovat stáří až 200 let. Pěstují se na korkovníkových plantážích, které jsou podobné alejím ovocných stromů. Plantáže těchto stromů jsou přísně střeženy a jsou chráněny a kontrolovány ministerstvem zemědělství. Největším pěstitelem korkového dubu je Portugalsko, které se považuje za zemi dodávající na trh korek nejvyšší kvality. Mezi další pěstitele a zpracovatele korku patří Španělsko, Itálie, v menší míře potom Francie, Sardinie, Itálie, Jugoslávie. Světová produkce kůry se pohybuje kolem 320,000 t ročně, z toho více než 50 procent se sklidí v Portugalsku. Několik korkových důbů je možné najít i v České republice. Ty ovšem neslouží k získávání korku.
 
Korkový dub má schopnost regenerovat svoji kůru. Syrový korek se tedy získává loupáním kůry korkového dubu. První loupání může nastat asi po 25 letech stáří dubu poté, co dosáhne kmen korkového dubu minimálně 70 cm v obvodu. Následné sklizně korkové kůry se provádí po dalších 9 letech. Teprve při třetí sklizni dosáhne kůra požadované kvality. Nejvhodnější doba pro loupání je červenec. Korková sklizeň ale začíná obvykle v červnu a trvá asi 3 měsíce. Z této kůry se, mimo jiné, vyrábějí např. korkové [[Zátka|zátky]].
 
Po sklizni je kůra nejdříve volně uložena ve velkých hromadách na 6 až 12 měsíců. Teprve potom se začínají provádět jednotlivé fáze výroby korkové zátky. Ze všeho nejdříve se kúra asi hodinu vaří ve velkých nádobách s vodou, čímž se vyloučí třísloviny a případné přítomné mikroorganismy. Přitom jsou jednotlivé kusy drženy pod hladinou a postupným utahováním se lisují. Tím kůra ztratí své přirozené zakřivení a dostane se tím tvaru desek, která je potřebná a vhodná pro další zpracování.
 
== Externí zdroje ==

Navigační menu