Sekvenční obvod: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 223 bajtů ,  před 11 lety
m
logicky obvod, kapitoly, odrazky, linky, gramatika, pahyl
m (upr. technika)
m (logicky obvod, kapitoly, odrazky, linky, gramatika, pahyl)
{{Upravit - technika}}
'''Sekvenční logický obvod''' je typ [[elektronika|elektronického]] [[obvod]]u. Je složen ze dvou částí – ''[[kombinační obvod|kombinační]]'' a paměťové''[[paměť]]ové''. Abychom mohli určit hodnotu výstupní[[výstup]]ní proměnné, je potřeba u sekvenčních obvodů sledovat kromě vstupních[[vstup]]ních proměnných ještě i jeho [[vnitřní proměnná|vnitřní proměnné]][[vnitřní stav]]. Jsou to proměnné, které jsou uchovány v paměťových členech.
Existence vnitřních proměnných způsobuje, že stejné hodnoty vstupních proměnných přivedené na vstup obvodu, nevyvolávají vždy stejnou odezvu na výstupu obvodu.
 
== Kombinační část ==
Existují dva typypřístupy k návrhu sekvenčních obvodů:
* '''Mealyho typ''' – hodnota výstupní proměnné je závislá jak na hodnotách vstupních proměnných, tak na vnitřních proměnných.
: <math>Y = f(X,Z)\,</math>
: <math>Y = f(Z)\,</math>
 
Sekvenční obvody dělíme na ''[[synchronní]]'' a ''[[asynchronní.]]'':
* U asynchronních sekvenčních obvodů se změna vstupní proměnné promítne ihned do stavu sekvenčního obvodu.
U asynchronních sekvenčních obvodů se změna vstupní proměnné promítne ihned do stavu sekvenčního obvodu.* U synchronních sekvenčních obvodů je zaveden řídicí synchronizační signál (hodinový signál, hodiny). Změna vstupní proměnné se promítne do stavu sekvenčního obvodu až při příchodu hodinového signálu.
 
Podle reakce na hodinový signál ještě ''synchronní'' sekvenční obvody dělíme na ''úrovňové'' a ''hranové.'':
U asynchronních sekvenčních obvodů se změna vstupní proměnné promítne ihned do stavu sekvenčního obvodu. U synchronních sekvenčních obvodů je zaveden řídicí synchronizační signál (hodinový signál, hodiny). Změna vstupní proměnné se promítne do stavu sekvenčního obvodu až při příchodu hodinového signálu.
* Úrovňové – sekvenční obvod sleduje hodnoty vstupních proměnných a tím i jejich změny po celou dobu trvání hodinového signálu a průběžně na ně reaguje
* Hranové – sekvenční obvod reaguje na hodnoty vstupních proměnných jen při příchodu hrany hodinového signálu (náběžná nebo sestupná hrana).
 
== Paměťová část ==
Podle reakce na hodinový signál ještě synchronní sekvenční obvody dělíme na úrovňové a hranové.
Paměťová část sekvenčního obvodu je tvořena [[kombinační obvod|kombinačním obvodem]], ve kterém byla zavedena [[zpětná vazba]]. Tomuto zapojení říkáme [[bistabilní klopný obvod]]. Jeho úkolem je převzít informaci přivedenou na vstupuvstup obvodu a uchovat tuto hodnotu, i když vstupní informace již zmizí.
Úrovňové – sekvenční obvod sleduje hodnoty vstupních proměnných a tím i jejich změny po celou dobu trvání hodinového signálu a průběžně na ně reaguje
Hranové – sekvenční obvod reaguje na hodnoty vstupních proměnných jen při příchodu hrany hodinového signálu (náběžná nebo sestupná hrana).
 
== Související články ==
Paměťová část sekvenčního obvodu je tvořena kombinačním obvodem ve kterém byla zavedena zpětná vazba. Tomuto zapojení říkáme bistabilní klopný obvod. Jeho úkolem je převzít informaci přivedenou na vstupu obvodu a uchovat tuto hodnotu i když vstupní informace již zmizí.
* [[Logický obvod]]
 
{{pahýl - elektronika}}
 
[[Kategorie: Číslicová technika]]

Navigační menu