Archetyp: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 31 bajtů ,  před 12 lety
m
robot přidal: bar:Archetyp; kosmetické úpravy
m (robot přidal: bar:Archetyp; kosmetické úpravy)
'''Archetyp''' (z [[řečtina|řec.]] ''arche-typos'', první vzor, ražba) znamená pravzor, tradicí posvěcenou a typickou postavu, představu, příběh. Ve starověké [[filosofie|filosofii]] ([[Corpus hermeticum]], [[Dionýsios Areopagita]]) je to pravzor (idea), vzorec věcí. V [[Psychologie|psychologii]] znamená vzorec psychické [[Vnímání|percepce (vnímání)]], v literatuře označuje vzorovou postavu, v [[textologie|textologii]] původní znění textu, předlohu (rukopis).
 
== Archetyp v literárních vědách ==
Symbolický model, soustava myšlenek a představ, které se během historie neustále vrací nebo jsou trvale přítomny a působí se stejnou emocionální intenzitou. V literatuře se znovu a znovu objevují archetypální postavy (např. Prospero, [[Faust]] nebo [[Don Quijote]]). Některé archetypy jsou navzájem komplementární, tvoří celek (Don Qujote a Sancho Panza, [[Romeo a Julie]]).
 
Archetypy se mohou stát zdrojem intenzivního i dlouhodobě působícího prožitku, který nás zasahuje na hlubší úrovni sdělení, jehož podstatu nemusíme být schopni racionálně vysvětlit.
 
== Archetyp jako základní pojem Jungovy analytické psychologie ==
 
Shodné rysy [[Mýty|mýtů]] a náboženských projevů v různých kulturách mají psychologický základ v archetypech. Někdy se archetypy dávají do souvislostí s vrozenými [[instinkt]]y. Představují archaickou vrstvu vývoje lidského [[vědomí]]. V ní existují společné vzorce chápání skutečnosti, které vypovídají o psychickém fungování obrazivosti u všech příslušníků lidského druhu.
[[Carl Gustav Jung|C. G. Jung]] trval na vědecké ověřitelnosti konceptu archetypu, a to na základě shromaděného empirického materiálu.
 
== Důležité hlubinně psychologické archetypy a jejich charakteristika, dle C. G. Junga ==
 
* Archetyp [[život]]a - příroda [[afekt]]ů, spontánní nálady a impulsy
* Archetypy proměny – kategorie [[symbol|symbolů]] a archetypů, které mají původ v procesu individuace, kdy se [[libido|psychická energie (libido)]] sjednocuje okolo jednoho psychického středu - [[bytostné Já|Self]]
 
== Odkazy ==
{{Portál Filosofie}}
{{Portál Literatura}}
=== Související články ===
* [[Komplex_Komplex (psychologie)]]
* [[Carl Gustav Jung]]
* [[Psychologie]]
* [[Symbol]]
=== Literatura ===
* M. Eliade, ''Mýtus o věčném návratu: archetypy a opakování''. Praha: ISE, 1993 - 102 s. ISBN 80-85241-51-X
* C. G. Jung, ''Archetypy a nevědomí''. Brno: Nakladatelství Tomáše Janečka, 1997 - 437 s. ISBN 80-85880-16-4
* Z. Neubauer - T. Škrdlant, ''Skrytá pravda Země: živly jako archetypy ekologického myšlení''. Praha: Mladá fronta, 2005 - 312 s. ISBN 80-204-1181-X
=== Reference ===
<references/>
 
[[Kategorie:Psychologické pojmy]]
 
[[bar:Archetyp]]
[[bg:Архетип]]
[[ca:Arquetip]]
172 410

editací

Navigační menu