Výchova dívek v Čechách: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m (typo)
Začínající spisovatel a učitel základní školy na [[Zbraslav]]i, Oskar (Vieweghova sebestylizace), dostává od Beátina otce, nabídku učit tvůrčí psaní Beátu Královou, dceru milionáře (podnikatele) Karla Krále. Po váhání nabídku přijímá kvůli finační nouzi.
Beáta studuje filozofickou fakultu Karlovy univerzity, právě se rozešla s přítelem, který dělá gigola v otcově nevěstinci v Záběhlicích. Beáta nespolupracuje, z lekcí tvůrčího psaní se nakonec vyklube výuka šťastného života.
Po ukončení školního roku, Oskar s manželkou odjíždí do Puly na dovolenou, ale rodinná idylka dlouho nevydrží, pro Oskara přijíždí "Královi lidé", s žádostí, aby se vrátil do Česka za Beátou, vrací se tedy do Prahy. Za narušení dovolené dostává bohatě zaplaceno. Beáta se změnila, rozhodla se zútulnit svůj pokoj, MichalOskar s ní chodí po nákupech, zamilovali se do sebe, Král vytuší románek mezi jeho dcerou a Oskarem, proto jej propustí. Oskar přemluvil Beátu, aby se stala jeho kolegyní a učila na stejné škole angličtinu. Pro učení se nadchla, klepy o Oskarovi a Beátě se dostaly až k jeho manželce. Také se kvůli časové vytíženosti vídají méně, vztah přestává mít budoucnost. Beáta vztah ukončila a jejím novým milencem se stává Američan Steve, bývalý učitel angličtiny.
Oskar dostal nabídku stát se redaktorem Československého spisovatele a přijal ji. V únoru skončil s učitelstvím, Steve odletěl do USA a už se nevrátil, Beáta zůstala sama, později se stává ekologickou aktivistkou, po dalším nevydařeném vztahu s ekologem Jakubem se obrací k Bohu, prochází několika církvemi a náboženskými spolky. Beáta nakonec spáchala sebevraždu v autě, nárazem do betovné zdi. Viewegh až na konci románu přiznává, že je příběh smyšlený, i když se román do posledních řádků tvářil autobiograicky.
{{endspoiler}}
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu