Úcta: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 29 bajtů ,  před 11 lety
m
robot přidal: ro:Respect; kosmetické úpravy
m (robot přidal: ca:Respecte)
m (robot přidal: ro:Respect; kosmetické úpravy)
[[Soubor: Wenceslas Hollar - The bowing gentleman (State 2).jpg |thumb| upright=1.0| <center> Václav Hollar: Šlechtic při pozdravu </center>]]
 
'''Úcta''' (od „ctíti“) znamená trvalý vztah ocenění druhého, který se projevuje dobrovolným sebeomezením v jednání vůči němu, zejména ohleduplností, [[zdvořilost]]í, podporou a případně i [[dar]]y. Na rozdíl od soutěživého sebeprosazování, které zdůrazňuje vlastní kvality a možnosti, vztah úcty vyzvedá kvality druhého, kterého si váží. Klasickým výrazem úcty je například dávání přednosti („až po vás“), úklona, pozvání k jídlu nebo obdarování, tradiční povinnost úcty k hostům se vyjadřuje v pohostinnosti. Podobný význam má slovo [[respekt]], protikladem úcty je pohrdání, drzost, bezohlednost, ponižování. I když například podřízenost vyjadřují i některá společensky žijící zvířata, úcta je vztah čistě lidský. Může se projevovat vůči druhým lidem, zejména rodičům a starším, vůči institucím a [[symbol]]ům nebo v náboženské oblasti vůči [[Bůh|Bohu]]. Občanskou úctu vůči sobě rovným vyjadřuje slovo respekt, v náboženské řeči se užívá také slovo '''uctívání'''. Uctívání neživých věcí biblická náboženství odmítají a považují za [[modloslužba|modloslužbu]].
Spojení „vyžadovat úctu“ předpokládá právě vnější projevy, kdežto už v „[[osová doba|osové době]]“ ([[Karl Jaspers]]) se úcta stává stále víc osobním, čili striktně dobrovolným a svobodným vztahem k osobnímu protějšku. Představa „vymáhané úcty“ nám dnes připadá z tohoto důvodu paradoxní, přesto se přinejmenším výslovné projevy neúcty (například vůči [[státní symbol|státním symbolům]] nebo [[soud]]u) dodnes stíhají. Také projevy úcty mezi sobě rovnými jsou méně nápadné: lehká úklona nebo smeknutí, vojenský pozdrav.
 
== Význam ==
[[Soubor: Apollo 15 - Scott salutiert.jpg |thumb| upright=1.0| <center> D. R. Scott vzdává úctu vlajce <br /> {{Malé|(Apollo 15, 1971)}} </center>]]
I když se dnes z pochopitelných důvodů o úctě mnoho nemluví, zůstává jako respekt, ohled a osobní ocenění podstatnou složkou lidských vztahů, soukromých i veřejných. Především proto, že nejen nevyvolává [[konflikt]]y, ale je přímo opakem soutěživého sebeprosazování, z něhož konflikty obvykle vznikají. Pro přiměřené posouzení významu úcty nestačí sledovat, ''komu'' se úcta prokazuje, ale je třeba všimnout si také toho, ''kdo'' je takovou svobodnou úctu schopen prokazovat. Kupodivu to bývají lidé, kteří sami něco znamenají a dovedou, kteří si dovedou vážit lidí, kdežto „kdo nic neumí a ničím není, neváží si nejspíš nikoho“.<ref> Sokol, ''Filosofická antropologie. Člověk jako osoba''. Str. 182. </ref> Proto se schopnost prokazovat úctu pokládá za ctnost.
„Kdo už nedokáže obdivovat a ztrácet se v úctě, je duševně mrtev.“ ([[Albert Einstein]])
 
== Pozdravy ==
Od slova úcta pochází i dnes již pozapomenutý [[pozdrav]] '''má úcta''' (zkráceně též: ''maucta'') nebo '''uctivost''' (''uctivost-služebníček''), které slovně vyjadřují úctu k jinému člověku.
 
== Odkazy ==
{{Portál Filosofie}}
=== Související články ===
* [[Ctnost]]
* [[Čest]]
* [[Respekt (rozcestník)|Respekt]]
=== Externí odkazy ===
* {{en}}
* [http://plato.stanford.edu/entries/respect/ ''Stanford encyclopedia of philosophy'', heslo Respect]
=== Literatura ===
* ''Ottův slovník naučný'', heslo Respekt. Sv. 21, str. 590
* Sokol, J., ''Filosofická antropologie. Člověk jako osoba''. Praha: Portál 2007. Kap. 27, „Čest, ctnost a úcta“.
* Stewart, F. H., ''Honor''. Chicago 1994
=== Reference ===
<references/>
 
[[no:Respekt]]
[[pt:Respeito]]
[[ro:Respect]]
[[ru:Уважение]]
[[sk:Rešpekt]]
171 649

editací

Navigační menu