Evropská společenství: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 35 bajtů ,  před 12 lety
terminologie, upřesnění
(ještě minulý čas)
(terminologie, upřesnění)
'''Evropská společenství''', zkracováno '''ES''', označovala tři společenství – '''Evropské hospodářské společenství (EHS)''', '''[[Evropské společenství uhlí a oceli]] (ESUO)''' založené [[1952]] smlouvou podepsanou [[1951]] (vypršela roku [[2002]] a její relevantní zbylá ustanovení přešla do smluv ES), a '''[[Evropské společenství pro atomovou energii]] (Euratom)''' (také ESAE), založené podepsáním druhé ze smluv v [[Řím]]ě roku [[1957]].<br />Od roku [[1965]] byl běžně používán název '''Evropská společenství''' pro tato tři společenství dohromady.
 
Evropská společenství (tedy1. EHS od Maastrichtské smlouvy jako Evropské společenství, 2. ESUO a 3. [[Evropské společenství pro atomovou energii|Euratom]]) tvořily I. pilíř [[Evropská unie|Evropské unie]] (měla nadnárodní charakter), která vznikla na základě [[Maastrichtská smlouva|Maastrichtské smlouvy]]. II. pilíř [[Evropská unie|Evropské unie]] tvořila společná zahraniční a bezpečnostná politika a III. pilíř policejní a soudní spolupráce v trestních věcech.
 
Po ratifikaci [[Lisabonská smlouva|Lisabonské smlouvy]] Evropská společenství zanikla a právním nástupcem se stala [[Evropská unie]]. [[Evropské společenství pro atomovou energii]] si přesto zachovalo částečně nezávislý statut a existuje nadále.
 
*'''Evropsk''é''Evropské společenství''' formální,byl nepřesnýnový název pro '''Evropské hospodářské společenství (EHS)'''{{chybí, které se do něj přeměnilo Maastrichtskou smlouvou z roku 1992 v rámci I. pilíře '''Evropských společenství''' (ES). EHS bylo zdroj}}původně založené šesti státy podepsáním první ze dvou smluv v [[Řím]]ě roku [[1957]], které bylo od roku 1967 součástí Evropských společenství (ES) transformovaného [[Maastrichtská smlouva|Maastrichtskou smlouvou]] z roku 1992 na I. pilíř EU jako '''Evropská společenství (ES)'''.
 
{{EU-timeline}}
 
== Související články ==
{{Portál Evropská unie}}

Navigační menu