Historia Francorum: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
m info
Řádek 1: Řádek 1:
{{Upravit bibliografii}}
{{Upravit bibliografii}}


'''Historia Francorum''' je [[Frankové|franská]] [[kronika]], sepsaná v [[7. století]] v [[Burgundsko|Burgundsku]]. Ačkoliv je zřejmé, že autorů tohoto díla bylo více, je označována jako „''Kronika tak řečeného Fredegara Scholastika, knihy IV''“ či „''Fredegarova kronika''“ - takto označili autora až ke sklonku [[16. století]] humanisté Joseph Justus Scaliger a Marquard Freher. Ani přesný tvar jména údajného autora, mnicha Fredegara, není znám. Někdy je uváděn jako Fredegard nebo Fredegart. Kronika se skládá ze čtyř knih, počíná se rokem 583 a její pokračovatelé ji dovedli až k roku 768. Fredegarovu kroniku vydal v roce [[1888]] Bruno Krusch v ''Monumenta Germaniae Historica, Scriptores rerum Merovingiarum II'', český překlad vyšel v práci V. Husa ''Naše národní minulost v dokumentech'', Praha, 1954.
'''Historia Francorum''' je [[Frankové|franská]] [[kronika]], sepsaná v [[7. století]] v [[Burgundsko|Burgundsku]]. Ačkoliv je zřejmé, že autorů tohoto díla bylo více, je označována jako „''Kronika tak řečeného Fredegara Scholastika, knihy IV''“ či „''Fredegarova kronika''“ - takto označili autora až ke sklonku [[16. století]] humanisté Joseph Justus Scaliger a Marquard Freher. Ani přesný tvar jména údajného autora, mnicha Fredegara, není znám. Někdy je uváděn jako Fredegard nebo Fredegart. Kronika se skládá ze čtyř knih, počíná se rokem 583 a její pokračovatelé ji dovedli až k roku 768. Dochovalo se několik rukopisů, jeden z nich je uložen v [[Rakouská národní knihovna|rakouské národní knihovně]] ve [[Vídeň|Vídni]]. Fredegarovu kroniku vydal v roce [[1888]] Bruno Krusch v ''Monumenta Germaniae Historica, Scriptores rerum Merovingiarum II'', český překlad vyšel v práci V. Husa ''Naše národní minulost v dokumentech'', Praha, 1954.


Historia Francorum je nejstarším věrohodným zdrojem informací o [[Slované|Slovanech]] na území [[Evropa|střední Evropy]] v době [[Sámova říše|Sámovy říše]]. Těchto informací je celkově velmi málo a také zmínky v tomto díle mají velmi omezený rozsah.
Historia Francorum je nejstarším věrohodným zdrojem informací o [[Slované|Slovanech]] na území [[Evropa|střední Evropy]] v době [[Sámova říše|Sámovy říše]]. Těchto informací je celkově velmi málo a také zmínky v tomto díle mají velmi omezený rozsah.

Verze z 30. 1. 2010, 21:14

Historia Francorum je franská kronika, sepsaná v 7. století v Burgundsku. Ačkoliv je zřejmé, že autorů tohoto díla bylo více, je označována jako „Kronika tak řečeného Fredegara Scholastika, knihy IV“ či „Fredegarova kronika“ - takto označili autora až ke sklonku 16. století humanisté Joseph Justus Scaliger a Marquard Freher. Ani přesný tvar jména údajného autora, mnicha Fredegara, není znám. Někdy je uváděn jako Fredegard nebo Fredegart. Kronika se skládá ze čtyř knih, počíná se rokem 583 a její pokračovatelé ji dovedli až k roku 768. Dochovalo se několik rukopisů, jeden z nich je uložen v rakouské národní knihovně ve Vídni. Fredegarovu kroniku vydal v roce 1888 Bruno Krusch v Monumenta Germaniae Historica, Scriptores rerum Merovingiarum II, český překlad vyšel v práci V. Husa Naše národní minulost v dokumentech, Praha, 1954.

Historia Francorum je nejstarším věrohodným zdrojem informací o Slovanech na území střední Evropy v době Sámovy říše. Těchto informací je celkově velmi málo a také zmínky v tomto díle mají velmi omezený rozsah.

Externí odkazy