Světové obchodní centrum: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
akt. názvu
m (Robot opravil přesměrování na Deklarace nezávislosti Spojených států - Změněn(y) odkaz(y) na Deklarace nezávislosti Spojených států amerických)
m (akt. názvu)
 
===„Dvojčata“===
Nejznámější z těchto budov byla '''dvojčata''' ({{cizojazyčně|en|Twin Towers}}) – dvojice [[mrakodrap]]ů (Severní a Jižní věž nebo též budova č. 1 a 2), které byly postaveny v letech [[1966]]–[[1972]] a do roku [[1974]] byly nejvyššími budovami světa (417 m), než je zastínil [[SearsWillis Tower]] v [[Chicago|Chicagu]]. Každá z obou věží měla 110 pater a vážila přibližně 450 000 tun. Byla vysoká 417 m (Jižní věž o pár dm vyšší) a její podstavou byl přibližně akr velký čtverec (délka strany: 63 [[metr]]y).
 
Budovy dvojčat sestávaly ze tří hlavních segmentů, spojených (komerčně nevyužívanými) patry, zpevněnými čtvercovou strukturou podlah, ostatní patra byla tvořena ocelovými nosníky, přišroubovanými i svařenými mezi jádrem budovy a jejím obvodem. Ocelovou konstrukci každé z budov tvořilo jádro zpevněné 47 masivními ocelovými sloupy, ve kterém se nacházelo schodiště a systém výtahů. Dalších 240 sloupů bylo po obvodu budovy. Mrakodrapy měly ve své střední části 2 mezičlánky (mezipatra, která nebyla určena pro komerční účely a kde končily nebo začínaly některé z výtahů) a to v 44. a 78.<sup>?</sup> patře. Každý ze tří segmentů měl jinou velikost základních ocelových sloupů, kterými bylo tvořeno jádro (profil sloupů byl 558 × 1371 mm v nejnižší, 482 × 1117 mm ve střední a 406 × 914 mm v nejvyšší části věže). Povrch budovy tvořil systém prefabrikovaných mříží (každé zasahujících do více pater), které se při stavbě mrakodrapu zasouvaly navzájem do sebe. Na stavbu byla použita vysoce kvalitní ocel, certifikovaná prestižní firmou Underwriters Laboratories (UL), která splňovala velmi náročné normy (např. ESTM E119, pro zachování pevnosti při působení tepla na ni, a další vlastnosti).

Navigační menu