Konektor: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 13 bajtů ,  před 11 lety
m
m (Editace uživatele „195.39.102.62“ (diskuse) vráceny do předchozího stavu, jehož autorem je „Leotard“)
m (robot změnil: ar:وصلة كهربائية, nl:Connector (elektrotechniek); kosmetické úpravy)
'''Konektor''' je [[elektrotechnická součástka]], která zajišťuje mechanické a elektrické spojení [[Vodič (elektrotechnický výrobek)|vodičů]] a [[kabel]]ů. Spojení je opakovatelně rozebíratelné bez nástrojů. Konektorem, případně konektorovým spojením se nazývá nejčastěji propojení slaboproudých, vysokofrekvenčních nebo datových signálů. Obdobné spojení určené pro síťové napájení se běžně nazývá [[Zásuvka (elektrotechnika)|zásuvkové]]. Spojení rozebíratelné bez nástrojů, kde kontakty jsou na povrchu elektrotechnické součástky a protikus je součástí složitějšího zařízení je [[patice]]. Jako [[svorka]] se označuje připojovací místo na [[Elektrický přístroj|elektrickém přístroji]], kde je jednotlivý vodič připojován pomocí nástroje. Tyto názvy jsou pro konkrétní způsoby připojení typické, ale nedodržují se důsledně.
 
[[ImageSoubor:DIN_Keyboard_Connector.jpg|thumb|upright|DIN konektor]]
== Vlastnosti konektorového spojení ==
''Mechanicky'' musí být spojení pevné, otřesuvzdorné, vodotěsné, přesně orientované, jednoznačné. Tak, aby bylo zajištěno opakované spojování a rozpojování. ''Elektricky'' musí být zajištěn jednoznačný vodivý kontakt, musí se spojit konkrétní vodiče. Konektor nemá vnášet do spoje elektrický odpor. Měla by být zajištěna otěruvzdornost kontaktů a zachování elektrických vlastností i po opakovaných spojeních a rozpojeních. Toho se dosahuje pečlivým výběrem materiálů a geometrie kontaktních prvků.
== Konstrukce konektorů ==
Rozlišujeme: ''Tělo konektoru'' - mechanická část sestavená z plastových a kovových výlisků. Zajišťuje mechanické spojení a izolační vlastnosti konektoru. Součástí bývá také spona, která svírá plášť kabelu a brání vytržení vodičů. ''Kontaktní prvky'' zajišťují elektrické spojení. Základní a nejčastěji použitý tvar kontraktních prvků jsou kolík kruhového průřezu a zdířka (dutinka). Odtud také rozlišení konektorů v angličtině na male/female, do češtiny trochu brutálně překládané samec/samice.
 
[[ImageSoubor:Amphenol 16pin male front.jpg|thumb|upright|Mnohapólový konektor]]
== Použití konektorů ==
U konektorového spojení je vždy alespoň jedna část upevněna na kabelu nebo výměnné (pohyblivé) jednotce. Protikus může být také součástí kabelu, nebo je napevno namontovaný. Často je v zařízení několik elektricky i mechanicky shodných konektorů. Liší se pouze takzvaným klíčem, výstupkem nebo zářezem, který zaručuje nezáměnnost připojovaných kabelů nebo zásuvných jednotek.
== Související články ==
* [[Konektor PS/2]]
* [[S-Video]]
[[Kategorie:Elektroinstalace]]
 
[[ar:وصلة كهربائية]]
[[ar:أنواع الوصلات والمقابس]]
[[da:Elektrisk stik]]
[[de:Steckverbinder]]
[[hu:Csatlakozó]]
[[ja:コネクタ]]
[[nl:StekkerConnector (elektrotechniek)]]
[[pl:Złączka elektryczna]]
[[pt:Conector]]
1 151 259

editací

Navigační menu