Posvícení: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 45 bajtů ,  před 12 lety
doplněno o kiermasz v Těšínském Slezku
m (zvetseni obrazku, +4 iw z de (vcetne en))
(doplněno o kiermasz v Těšínském Slezku)
[[File:Hody Bohuslavice 7.11.2009.jpg|thumb|250px|Hody v [[Dolňácko|dolňácké]] obci [[Bohuslavice u Kyjova]] ([[2009]]) - průvod obcí vede stárek v [[kroj]]i, který má na sobě jako jediný žluté kalhoty z [[jelenice]]]]
 
'''Posvícení''' (na Moravě '''hody''', ve Slezsku '''krmáš/krmaš''' , v Těšínském Slezku kiermaš (kiermasz) aj., a to z něm. ''Kirchweih'', "posvěcení kostela") je vzpomínková slavnost na posvěcení kostela. Výraz „posvícení“ znamená totéž co „posvěcení“.<ref>Václav Machek: Etymologický slovník jazyka českého. Praha : Academia 1971, 3. vyd.</ref> Dostavba kostela byla pro obec mimořádná událost, protože jeho stavbě obyvatelé věnovali mnoho peněz a práce. Když se stavba dokončila, nemohl se kostel hned použít pro výkon bohoslužeb. Nejprve se musel slavnostním způsobem vyjmout ze světské sféry a posvěcením jej určit pro služby Bohu.
 
Posvícení se původně slavilo ve výroční den posvěcení kostela, které je označováno termínem ''dedicatio''. Výročí posvěcení chrámu bývala vždy velmi slavnostně připomínána. Jejich průběh byl podobný jako průběh oslavy svátku patrona chrámu (svatého, kterému je kostel zasvěcen<ref>http://iencyklopedie.cz/patrocinium/</ref>), [[Patrocinium|patrocinia]]. V průběhu let se tyto zvyky ustálily a někde dokonce splývají pojmy pouť a posvícení. U některých kostelů, zejména farních, se slavilo v jinou dobu dedicatio a v jinou patrocinium.
62

editací

Navigační menu