Diskuse:Totalitarismus: Porovnání verzí

Obsah stránky není podporován v jiných jazycích.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
=== Pojďme to celé přepracovat ===
Toto téma mi připadá tak zmateně a nepříliš odborně zpracované, že bych doporučil jej celé předělat, od počátku a pokud možno někým, kdo vystudoval politologii a s pojmem běžně pracuje. Pokud s tímto pojmem různí lidé pracují různě, bylo by vhodnější na to poukázat v článku textu, spíše než intuitivně škrtat. Na totalitarismu fašistické Itálie panuje stejně malá shoda jako na totalitarismu východní Evropy sedmdesátých let. Řešit tento nesoulad vzájemným odstraňováním textů nepovažuji za šťastné, výsledek je v podstatě nesourodý pahýl. Jeronym
== (Náhodou) k Francovi a dalšímu, k příčinám a souvislostem ==
== (Náhodou) k Francovi a dalšímu, k příčinám a souvislostem ==
:''(stav 16.3.2005, před 11:11)''
:''(stav 16.3.2005, před 11:11)''
Řádek 85: Řádek 87:


:Víceméně souhlas --[[Wikipedista:BobM]] <sub>[[Wikipedista diskuse:BobM|d]]|[[Speciální:Contributions/BobM|p]]</sub> 14. 11. 2009, 13:10 (UTC)
:Víceméně souhlas --[[Wikipedista:BobM]] <sub>[[Wikipedista diskuse:BobM|d]]|[[Speciální:Contributions/BobM|p]]</sub> 14. 11. 2009, 13:10 (UTC)

=== Pojďme to celé přepracovat ===
Toto téma mi připadá tak zmateně a nepříliš odborně zpracované, že bych doporučil jej celé předělat, od počátku a pokud možno někým, kdo vystudoval politologii a s pojmem běžně pracuje. Pokud s tímto pojmem různí lidé pracují různě, bylo by vhodnější na to poukázat v článku textu, spíše než intuitivně škrtat.
Na totalitarismu fašistické Itálie panuje stejně malá shoda jako na totalitarismu východní Evropy sedmdesátých let. Řešit tento nesoulad vzájemným odstraňováním textů nepovažuji za šťastné, výsledek je v podstatě nesourodý pahýl.

Verze z 18. 11. 2009, 20:19

Pojďme to celé přepracovat

Toto téma mi připadá tak zmateně a nepříliš odborně zpracované, že bych doporučil jej celé předělat, od počátku a pokud možno někým, kdo vystudoval politologii a s pojmem běžně pracuje. Pokud s tímto pojmem různí lidé pracují různě, bylo by vhodnější na to poukázat v článku textu, spíše než intuitivně škrtat. Na totalitarismu fašistické Itálie panuje stejně malá shoda jako na totalitarismu východní Evropy sedmdesátých let. Řešit tento nesoulad vzájemným odstraňováním textů nepovažuji za šťastné, výsledek je v podstatě nesourodý pahýl. Jeronym

(Náhodou) k Francovi a dalšímu, k příčinám a souvislostem

(stav 16.3.2005, před 11:11)

Franco - jím reprezentovaný řežim byl "faši-/naci-/frankismus", bez pochyby. Pokud ho "omlouváte", pak NPOV ! Po válce se "jeho" titalitní, diktátorský ismus rozpadal, až se sesypal, i když on sám ten rozpad o pár let přežil.
Vlastní téma totality a jejích ismů je společnost, která něco takového trpí a/nebo podporuje.
Další, stále aktuální téma je podpora diktatur, nebo paktování se s nimi. Dále kořeny diktatur, slabých demokracií, a proč a jak jsou udržovány ve slabosti... ale to mi připomíná, že "musím" něco sepsat o Johanu Galtungovi (Johan Galtung) a dalších. --Wiki-vr 11:10, 16. 3. 2005 (UTC)


totalitární régime je téměř zcela nepoužívané spojení. Používá se totalitní režim. Podle google asi 7000x častěji.

Britské listy

Koukám, že většinu externích odkazů zde tvoří Britské listy. Opravdu považujete za vhodné, aby se tu propagovali extrémě založení lidé jako Jan Čulík a jejich levicové názory? Mě tento přístup Wikipedie příjde jako doslova hanebný. --Vitusart 13:49, 11. 10. 2007 (UTC)

Nejsme inkvize bolševického stylu v opačném směru! Extrémisti, protisocialističtí živlové bla bla bla --Elm 11. 6. 2009, 10:02 (UTC)

Celkově zpochybněno

Tohle není encyklopedický článek.

:Zastánci[kdo?] takových omezení zpravidla uvádějí, že jsou znakem pouze „úvodní revoluční fáze“ či výjimečného období, zejména válečného nebo stanného práva.

chápu, že jde o jejich úhel pohledu, ale takle to nejde...odstraněno

:na rozdíl od diktatury, ve které může (ale nemusí) existovat jistá forma uplatnění „nepřizpůsobivých jedinců“, například v ekonomické sféře.

Tohle chce něčím doložitodstraněno

U některých, zejména déle trvajících režimů je možné vést diskusi o tom, zda jsou po dobu celého trvání totalitou či nikoliv.[zdroj?]

U kterých???? Proč je to možné????

Pinochetův režim v Chile byl ve své první fázi taktéž totalitou.[zdroj?]

Tohle chce zdroj dokládající trzení,

Podle některých názorů[kdo?] lze jako diktaturu spíše než totalitní režim označit také komunistickou Jugoslávii za Josipa Tita či zemi jedná strany jako Tchaj-wan za Čankajška, v některých případech[kdo?] dokonce také Mussoliniho Itálii před druhou světovou válkou (v souvislosti s tímto názorem je nutné připomenout, že právě italští fašisté, jako radikální politická síla, usilovali v meziválečném období o vybudování nového totalitárního státu).

Kdo to tvrdí, Čankašek a Tito možná skutečně stojí na hranici mezi diktaturou a totalitou, chce to doložit zdroje...

V moderních českých dějinách nastoupila neoabsolutická diktatura po porážce demokratické revoluce v roce 1849. Trvala až do vydání říjnového patentu v roce 1860. Demokracie byla obnovena v roce 1867.

Odkdy je neoabslolutismus považován za diktaturu? a a kdyby byl diktaturou, tak to sem nepatří ale do článku diktatura...odstraněno

kdy suspendoval demokracii úplně a nastolil válečnou diktaturu.

Ono jde suspendovat demokracii? Jestli se nepletu, tak suspendována byla pouze ústavní občanská práva... s válečnou diktaturou lze souhlasit.odstraněno

Z republiky bylo vyhnáno 3 až 4 miliony Němců, Rakušanů a Maďarů, přičemž jich 3000-30 000 zahynulo (počty nelze ověřit).

Jakou to má souvislost s totalitou????? odstraněno

Byla znárodněna většina průmyslu a služeb. odstraněno

??? souvislost...

Totalitní znamená všeprostupující, to znamená zahrnující víceméně všechny důležité společenské oblasti, tj. i ekonomika, která je plně pod kontrolou totalitního státu. --Elm 30. 9. 2009, 14:56 (UTC)
Ono to chce zařadit do kontexu, který tady tak trochu chybí. --Wikipedista:BobM d|p 30. 9. 2009, 14:58 (UTC)
Nejhorší totalitární zneužívání trestního práva skončilo v roce 1963, po uvolnění v SSSR reprezentovaném nástupem Nikity Chruščova, poté se český stát v trestní oblasti choval jako prostá diktatura.

Zdroj... podle mě nejde o prostou diktaturu ani náhodou...

Článek je značně POV a velmi nepřesný nejen formulacemi ale i některými tvrzeními... --Wikipedista:BobM d|p 30. 9. 2009, 11:54 (UTC)

Úpravy

Trochu jsem to pouklízel. Sekci Dějiny chce celou přepsat... --Wikipedista:BobM d|p 20. 10. 2009, 11:14 (UTC)

Vyhodil jsem věci, které byly hodně POV (Plná totalita byla nastolena po vypuknutí druhé světové války 1. září 1939. Obětí nacismu bylo, mimo mnoha jiných, i 50 000 etnických Čechů a 77 000 českých Židů.), jednak to je POV a jednak to sem ani nepatří, dále jsem vyhodil dokonce také Mussoliniho Itálii před druhou světovou válkou (v souvislosti s tímto názorem je nutné připomenout, že právě italští fašisté, jako radikální politická síla, usilovali v meziválečném období o vybudování nového totalitárního státu). (když sami fašisté hlásali totalitu, tak snad totalitou byli, pokud to někdo přeformuluje, tak at to klidně vrátí.

Celkově zpochybněno zatím nechávám vzhledem k některým tvzením, nepřesnostem a POV. --Wikipedista:BobM d|p 21. 10. 2009, 15:11 (UTC)

Externí odkazy

Externí odkazy jsem zatím odstranil. Chce tam vhodnit odkazy s větší souvislostí a více NPOV --Wikipedista:BobM d|p 20. 10. 2009, 11:15 (UTC)

Přejmenování

Jsem proti přejmenování na tot. režimy, je to jako přejmenovávat komunismus na kom. režimy. Maximálně by šlo uvažovat o totalitarismu, ale totalita je zřejmě nejočekávanější název. --Elm 20. 10. 2009, 10:35 (UTC)

Byl bych pro případný přesun na totalitarismus (podle sk:Totalita, tam je rozcestník). Pokud se vytvoří totalita (filosofie), pak by bylo vhodné mít tady rozcestník, obdobně jako na sk. --Wikipedista:BobM d|p 21. 10. 2009, 15:06 (UTC)
Taky jsem pro přesun na totalitarismus --Jvs 21. 10. 2009, 15:32 (UTC)
Přesun na totalitarismus podporuji, totalita by měla být rozcestník. --Tchoř 21. 10. 2009, 16:22 (UTC)
Podporuji přesun, totalitarismus je název, který se nejlépe vztahuje k obsahu článku. --Kacir 21. 10. 2009, 16:28 (UTC)

Přesunul jsem, ale zatím jsem ponechal přesměrování totalita na totalitarismus - kvůli velkému množství odkazů na "totalitu". --Jvs 13. 11. 2009, 16:35 (UTC)

Definice

Navrhuji změnit definici takto (jde o volný překlad z en wiki): --Jvs 13. 11. 2009, 19:28 (UTC)

Totalitarismus je politický systém, jehož vládnoucí skupiny neuznávají žádné meze své pravomoci a snaží se regulovat všechny aspekty veřejného a soukromého života. Základními znaky totalitarismu jsou autokratická vláda a nekompromisní prosazování politické ideologie v oblasti veřejného i osobního života.

Víceméně souhlas --Wikipedista:BobM d|p 14. 11. 2009, 13:10 (UTC)