Malý velký muž: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Serval (diskuse | příspěvky)
m doplnění a upřesnění
Serval (diskuse | příspěvky)
m formality
Řádek 1: Řádek 1:
{{upravit - film}}
{{upravit - film}}
'''''Malý velký muž''''' (The Little big man) je americký film z roku [[1970]] natočený podle [[Malý velký muž (kniha)|stejnojmenné knihy]] [[Thomas Berger|Thomase Bergera]].
'''''Malý velký muž''''' (The Little big man) je americký film z roku [[1970]] natočený podle [[Malý velký muž (kniha)|stejnojmenné knihy]] [[Thomas Berger|Thomase Bergera]].

(The Little big man)
==Základní údaje==
'''režie''': [[Arthur Penn]] (též filmy Bonnie a Clyde, The Missoury Breaks)
*režie: [[Arthur Penn]] (též filmy Bonnie a Clyde, The Missoury Breaks)
'''hrají''': [[Dustin Hoffman]], [[Faye Dunaway]], Chief Dan George, Martin Balsam, Richard Mulligan, Jeff Corey, Aimée Eccles, Kelly Jean Peters, Carole Androsky a další,
*hrají: [[Dustin Hoffman]], [[Faye Dunaway]], Chief Dan George, Martin Balsam, Richard Mulligan, Jeff Corey, Aimée Eccles, Kelly Jean Peters, Carole Androsky a další,
délka 133 minut, rok vzniku 1970
*délka 133 minut
*rok vzniku 1970


==Příběh==
==Příběh==

Verze z 10. 11. 2009, 13:10

Šablona:Upravit - film Malý velký muž (The Little big man) je americký film z roku 1970 natočený podle stejnojmenné knihy Thomase Bergera.

Základní údaje

  • režie: Arthur Penn (též filmy Bonnie a Clyde, The Missoury Breaks)
  • hrají: Dustin Hoffman, Faye Dunaway, Chief Dan George, Martin Balsam, Richard Mulligan, Jeff Corey, Aimée Eccles, Kelly Jean Peters, Carole Androsky a další,
  • délka 133 minut
  • rok vzniku 1970

Příběh

Snímek je rámován vyprávěním přestárlého Jacka Crabba, který prošel bouřlivými dějinami Divokého západu, byl u několika klíčových historických událostí, včetně bitvy u Little Big Hornu, kde padl slavný generál George A. Custer, a setkal se s významnými postavami (Divoký Bill Hickok, Buffalo Bill atd.). Stanul uprostřed války bílých přistěhovalců a Indiánů, kdy neustále přebíhal z jedné strany na druhou, chvíli byl Indiánem, chvíli bělochem.

Demýtizace westernu

Film Malý velký muž se řadí do žánru westernu, subžánru antiwesternu, který začal bujet se snímky Sergieho Leoneho (spaghetti-western) a s americkou novou vlnou. Antiwestern je výsledek tzv. demýtizace westernu, která si kladla za cíl, plně v duchu doby, uvést idealizovaný svět Divokého západu na správnou míru. Už bylo dost Johna Waynea a jeho super-kladných hrdinů a záporáků, kteří vždy hráli podle předem daných pravidel. Bylo na čase ukázat Divoký západ takový, jaký byl: drsný a bez pravidel. Na konci šedesátých let se v americkém filmu začínají objevovat prvky naturalismu, nestandardní osnova vyprávění a tzv. antihrdinové (tzn. v hlavní roli jsou postavy, s nimiž divák sympatizuje, ovšem z morálního hlediska jsou odsouzeníhodné, např. lupiči, trestanci ap.). To vše se dostává i do westernu.

Malý velký muž je jakýmsi manifestem antiwesternu. Vše, co bylo v klasickém westernu nutností, se zde porušuje. Indiáni už nevystupují jako zosobněné zlo, naopak, mnozí jsou velmi přátelští (nápadná podobnost v oblékání a chování s generací hippies), střílí se do zad, vojáci kavalerie bez milosti střílejí ženy i děti a velký hrdina generál Custer je zde prezentován jako arogantní egocentrický šílenec.

Režisér Arthur Penn zde bravurně kombinuje humor s maximálně dramatickými prvky, což je pro jeho tvorbu typické. Zasmějeme se prvnímu setkání Jacka s Divokým Billem Hickcokem, abychom o několik desítek minut později trnuli hrůzou z děsivé scény přepadení zimního indiánského útočiště kavalérií generála Custera, při němž Jack přijde o ženu a děti. Vypráví silný příběh, od něhož nelze odtrhnout oči. Používá životopisný styl, který v roce 1995 využil i Robert Zemeckis pro Forresta Gumpa, jenž je Malému velkému muži velmi podobný.