Edinburský hrad: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 465 bajtů ,  před 11 lety
další wikifizace
(obr., kat, počáteční wikif.)
(další wikifizace)
{{Pracuje se}}
[[File:EdinburghCastle.jpg|thumb|Edinburský hrad vévodící hlavnímu městu Skotska]]
'''Edinburský hrad''' je majestátní [[Pevnost (stavba)|pevnost]] zbudovaná na vrcholku vulkanické[[čedič]]ové horyskály nazvané ''TheCastle castle rockRock'' (Hradní skála). Je dominantou a symbolem hlavního města [[Skotsko|Skotska]] [[Edinburgh|Edinburgu]].
 
Lidské[[Osídlení]] osídlení tétozdejší oblasti lze datovat do devátého[[9. století př. n. l.]] JehoCharakter charactertehdejšího je[[Obyvatelstvo|obyvatelstva]] však zůstává nejasný. KdyPřesně známo není ani datum, kdy byl na Castle rockRock vystavěn první [[hrad]]. nelzeVe přesně stanovit.[[Středověk|středověkém]] V[[Velština|velšském]] eposu[[epos]]u nazvaném ''Y Gododdin'', vev kterémněmž jsou popsány boje, které se odehrály v sedmém7. století, je zmínka o místě zvaném Din Eidyn, oneboli EidynověEidynova pevnosti,pevnost. vychází seHistorici tedy vycházejí z tohopředpokladu, že zde stálopevnění hradhradního typu stálo již v [[7. století]]. Královským hradem se mohl Edinburg pyšnit přinejmenším od doby vlády skotského [[král]]e Davida I. (asi [[1085]]–[[1153]]). Nejstarší zachovalázachovalou stavbou na stavbahradě je kaple sv. Margarety z [[12. století]], z dobyobdobí vlády Davida I.
Edinburský hrad byl královskou rezidencí až do roku 1603, kdy došlo k personální unii mezi Anglií a Skotskem. Vzhledem ke své důležitosti byl dějištěm různých historických událostí, ať už v období válek o skotskou nezávislost ve 14. století či během jakobitského povstání v roce 1745, kdy byl několikrát úspěšně i neúspěšně obléhán. Na konci 17. století se hrad stal vojenskou základnou. Jeho historická důležitost byla přehodnocena v 19. století, kdy byly započaty různé restauratorské práce.
 
Edinburský hrad bylzůstal královskou rezidencí až do roku [[1603]], kdy došlo k [[Personální unie|personální unii]] mezi [[Anglie|Anglií]] a Skotskem. VzhledemJako kejedna svéz důležitostinejdůležitějších pevností skotského [[království]] byl dějištěm různých historických událostí, ať už v období válek o skotskou nezávislost ve [[14. století]], či během jakobitského povstání v roce [[1745,]]. kdyByl byltaké několikrát úspěšněs úspěchem i neúspěšně obléhán. NaV druhé koncipolovině [[17. století]] se hrad stal vojenskou základnou. Jeho historická důležitost byla přehodnocena v [[19. století]], kdy bylyse započalo započatys různéřadou restauratorskérestaurátorských práceprací.
'''The castle rock (Hradní skála)'''
 
'''==The castle rock (Hradní skála)'''==
 
'''Hradní skála''' (the Castle rock) a Královská míle (Royal Mile) jsou zřejmě nejlepší příklady geologického útvaru známého jako “crag and tail –skála a ocas” na světě. Tento útvar byl vytvořen před 340 miliony lety, kdy horké magma, které vzniklo tavením z hornin spodní zemské kůry, vytvořilo obrovskou kónicky tvarovanou sopku. Tato sopka postupně vyhasla. O několik milonů let později vnitrozemský ledovec vymlel měkké sedimentární horniny které v této době sopku pokrývaly. Během poslední doby ledové před 10 000 až 20 000 lety byla sopka odhalena až na svou čedičovou základnu. Ledové kry které se pohybovaly ze západu na východ vyhloubily poté oblasti, které jsou dnes známé jako Princess street Gardens a Grassmarket. Tvrdý čedič však ochránil měkké sedimenty na východě a když se ledové prameny opět spojily nedaleko oblasti Holyroodského paláce byl vytvořen “crag and tail”.

Navigační menu