Franz von Hruschka: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
kapitalisace
Kenad (diskuse | příspěvky)
m doplněny odkazy, stylistické úpravy
Řádek 15: Řádek 15:


== Životopis ==
== Životopis ==
Narodil se ve Vídni, dětství prožil střídavě v [[České Budějovice|Českých Budějovicích]] a [[Štýrský Hradec|Štýrském Hradci]].
Narodil se ve [[Vídeň|Vídni]], dětství prožil střídavě v [[České Budějovice|Českých Budějovicích]] a [[Štýrský Hradec|Štýrském Hradci]].
Poprvé přišel do styku se včelami ještě jako chlapec u svého dědečka v [[Bravantice|Bravanticích]] na [[Nový Jičín|Novojičínsku]]
Poprvé přišel do styku se včelami ještě jako chlapec u svého dědečka v [[Bravantice|Bravanticích]] na [[Nový Jičín|Novojičínsku]]


Ve čtrnácti letech po vzoru svého otce se dal na vojenskou dráhu. V osmadvaceti letech nastoupil v hodnosti poručíka k [[námořnictvo|námořnictvu]], avšak brzy se vrátil na pevninu k [[pěchota|pěchotě]]. V té době vyženil docela slušný majetek. Manželka Antonie roz. Albrechtová přinesla do manželství vlastnictví realit: palác Brandolin-Rotta v Benátkách stojící na pravém břehu kanálu Grande před mostem Rialto (dnes č. 1789) a statek v [[Dolo]] nedaleko Benátek. V roce [[1857]] se Hruschka stal vrchním velitelem posádky v [[Legnago|Legnagu]] u [[Benátky|Benátek]].
Ve čtrnácti letech po vzoru svého otce se dal na vojenskou dráhu. V osmadvaceti letech nastoupil v hodnosti poručíka k [[námořnictvo|námořnictvu]], avšak brzy se vrátil na pevninu k [[pěchota|pěchotě]]. V té době vyženil docela slušný majetek. Manželka Antonie roz. Albrechtová přinesla do manželství vlastnictví realit: palác Brandolin-Rotta v [[Benátky|Benátkách]] stojící na pravém břehu kanálu Grande před mostem Rialto (dnes č. 1789) a statek v [[Dolo]] nedaleko Benátek. V roce [[1857]] se Hruschka stal vrchním velitelem posádky v [[Legnago|Legnagu]] u [[Benátky|Benátek]].
Nové společenské postavení mu konečně umožnilo plně se věnovat včelařství. Zakrátko měl na svém statku v [[Dolo]] na tři sta [[včelstvo|včelstev]], najal [[včelmistr]]a a zařídil si truhlářskou dílnu.
Nové společenské postavení mu konečně umožnilo plně se věnovat včelařství. Zakrátko měl na svém statku v [[Dolo]] na tři sta [[včelstvo|včelstev]], najal [[včelmistr]]a a zařídil si truhlářskou dílnu.


Řádek 40: Řádek 40:
| url =
| url =
| issn = 0042-2924}}
| issn = 0042-2924}}
</ref> představil Franz Hruschka na 14. schůzi německých a rakouských včelařů v Brně svůj vynález a dostal za něj od italských včelařů zlatou medaili.
</ref> představil Franz Hruschka na 14. schůzi německých a rakouských včelařů v [[Brno|Brně]] svůj vynález a dostal za něj od italských včelařů zlatou medaili.


===Neúspěšný závěr života===
===Neúspěšný závěr života===
Dosavadní úspěchy vedly Franze Hruschku k dalším podnikatelských aktivitám. Pokusil se provozovat hotel, avšak [[krach na vídeňské burze]] v roce [[1873]] zhatil všechny jeho další plány a očekávání. Splácení dluhů připravilo Hruschku o venkovský statek i o dům v Benátkách. A dokonce musel prodat i zlatou medaili za svůj vynález. Život v nouzi, nemoci a rezignaci ukončila až smrt. Pohřben byl jako velitel posádky v. v. s náležitými vojenskými poctami.
Dosavadní úspěchy vedly Franze Hruschku k dalším podnikatelských aktivitám. Pokusil se provozovat hotel, avšak [[krach na vídeňské burze]] v roce [[1873]] zhatil všechny jeho další plány a očekávání. Splácení dluhů připravilo Hruschku o venkovský statek i o dům v [[Benátky|Benátkách]]. A dokonce musel prodat i zlatou medaili za svůj vynález. Život v nouzi, nemoci a rezignaci ukončila až smrt. Pohřben byl jako velitel posádky v. v. s náležitými vojenskými poctami.


==Pamětní deska==
==Pamětní deska==
Město Dolo na Hruschku skoro zapomnělo. Náš včelařský odborník ing. Haragsim pátral v Itálii po stopách, které snad Hruschka zanechal. V Dolo za spolupráce s místním občanem Luigim Artusi byla nalezena pamětní deska, kterou doloští včelaři v r. 1936 věnovali památce Hruschky. Dnes je opět na svém původním místě na průčelí radnice města Dolo.
Město [[Dolo]] na Hruschku skoro zapomnělo. Včelařský odborník ing. Haragsim pátral v Itálii po stopách, které snad Hruschka zanechal. Za spolupráce s místním občanem Luigim Artusi byla v [[Dolo]] nalezena pamětní deska, kterou doloští včelaři v r. [[1936]] věnovali památce Hruschky. Dnes je opět na svém původním místě na průčelí radnice města [[Dolo]].


== Odkazy ==
== Odkazy ==

Verze z 15. 10. 2009, 09:16

Šablona:Infobox Biografie

Franz von Hruschka, voják, včelař a hoteliér. Vynalezl medomet, což zásadně ovlivnilo zootechniku včelaření.

Životopis

Narodil se ve Vídni, dětství prožil střídavě v Českých Budějovicích a Štýrském Hradci. Poprvé přišel do styku se včelami ještě jako chlapec u svého dědečka v Bravanticích na Novojičínsku

Ve čtrnácti letech po vzoru svého otce se dal na vojenskou dráhu. V osmadvaceti letech nastoupil v hodnosti poručíka k námořnictvu, avšak brzy se vrátil na pevninu k pěchotě. V té době vyženil docela slušný majetek. Manželka Antonie roz. Albrechtová přinesla do manželství vlastnictví realit: palác Brandolin-Rotta v Benátkách stojící na pravém břehu kanálu Grande před mostem Rialto (dnes č. 1789) a statek v Dolo nedaleko Benátek. V roce 1857 se Hruschka stal vrchním velitelem posádky v Legnagu u Benátek. Nové společenské postavení mu konečně umožnilo plně se věnovat včelařství. Zakrátko měl na svém statku v Dolo na tři sta včelstev, najal včelmistra a zařídil si truhlářskou dílnu.

Vynález medometu

Hruschka byl všímavý a přemýšlivý. Zasloužil se o mnohá zlepšení ve včelařské praxi. Své poznatky publikoval v odborných časopisech. Věhlasu a zasloužené pozornosti se mu však dostalo především za vynález medometu. V září roku 1865[1] představil Franz Hruschka na 14. schůzi německých a rakouských včelařů v Brně svůj vynález a dostal za něj od italských včelařů zlatou medaili.

Neúspěšný závěr života

Dosavadní úspěchy vedly Franze Hruschku k dalším podnikatelských aktivitám. Pokusil se provozovat hotel, avšak krach na vídeňské burze v roce 1873 zhatil všechny jeho další plány a očekávání. Splácení dluhů připravilo Hruschku o venkovský statek i o dům v Benátkách. A dokonce musel prodat i zlatou medaili za svůj vynález. Život v nouzi, nemoci a rezignaci ukončila až smrt. Pohřben byl jako velitel posádky v. v. s náležitými vojenskými poctami.

Pamětní deska

Město Dolo na Hruschku skoro zapomnělo. Včelařský odborník ing. Haragsim pátral v Itálii po stopách, které snad Hruschka zanechal. Za spolupráce s místním občanem Luigim Artusi byla v Dolo nalezena pamětní deska, kterou doloští včelaři v r. 1936 věnovali památce Hruschky. Dnes je opět na svém původním místě na průčelí radnice města Dolo.

Odkazy

Literatura

  • ING. TEXL, Petr. Za vynálezcem medometu Františkem Hruškou. Moderní včelař. Duben 2009, roč. VI/2009, čís. 2, s. 43, 44. Dostupné online. ISSN 1214-5793. 

Reference

  1. DOC. RNDR.PTÁČEK, CSC, Vladimír. Adamcova míra existuje již 100 let. Včelařství, časopis ČSV. 2004, roč. 57, čís. 8, s. 201. ISSN 0042-2924. 

Související články

Externí odkazy