Druhá bitva o Atlantik: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Řádek 35: Řádek 35:
[[Kategorie:Námořní bitvy Spojeného království]]
[[Kategorie:Námořní bitvy Spojeného království]]
[[Kategorie:Bitvy francouzských dějin]]
[[Kategorie:Bitvy francouzských dějin]]
[[Kategorie:Bitvy polských dějin]]
[[Kategorie:Bitvy Polska]]
[[Kategorie:Bitvy Německa během druhé světové války]]
[[Kategorie:Bitvy Německa během druhé světové války]]
[[Kategorie:Bitvy nizozemských dějin]]
[[Kategorie:Bitvy nizozemských dějin]]

Verze z 9. 10. 2009, 11:06

Rozložení ztrát spojeneckých a neutrálních obchodních lodíhrubá lodní prostornost (v BRT), v jednotlivých letech (samostatně severní a jižní Atlantik, Středomoří, Tichý a Indický oceán)

Druhá bitva o Atlantik je nejdelší a jedna z nejdůležitějších kampaní druhé světové války. Trvala po celý konflikt a z hlediska západní fronty a přežití Velké Británie ji lze považovat za rozhodující střetnutí. Za její vrcholnou gradaci a rozhodující část se považuje období od půle roku 1940 do půle (resp. konce) roku 1943, kdy vyvrcholilo gigantické střetnutí německých ponorek se spojeneckými zásobovacími konvoji.

Bitva o Atlantik začala 3.9.1939 kdy německá ponorka U-100 potopila britský parník Athenia. Postupně německé ponorky začaly operovat dále od Anglie v severním atlantiku s podporou dálkových letounů Focke-Wulf Fw 200 Condor. Zlaté období německých ponorek začalo po vstupu USA do války(prosinec 1941),kdy potopily mnoho lodí u vých.pobřeží Spojených států a v Karibském moři. Jedna ponorka dokonce ostřelovala ústí řeky Mississippi. Z této oblasti se německé ponorky stáhly zhruba v červnu 1942, ale poslední loď byla u New Yorku německou ponorkou potopena 8.5.1945.

Zhruba v dubnu a květnu 1943 došlo k definitivnímu obratu ve vývoji konfliktu, kdy masivní nasazení letounů B-24 Liberatorů a Short Sunderlandů, doprovodných letadlových lodí, nových verzí radaru, ASDICu a vrhačů hlubinných náloží a min (zejména typu hedgehog) a přístrojů umožňujících určit přesnou lokaci vysílající ponorky ( H/F D/F) definitivně zvrátilo poměr sil ve prospěch Spojenců. Německá vylepšení ponorek (výkonější ponorky, protiletadlové ponorky, snorkel a vylepšené typy torpéd) nedokázaly situaci zvrátit a stále se zhoršující situace nakonec vyústila v něco, co už ani nepřipomínalo válku, ale spíše hon na německé ponorky. Velkou roli též hrála schopnost Spojenců číst německé zprávy šifrované přístrojem ENIGMA.

Námořní část operací

Bitva z pohledu pilotů


Šablona:Pahýl - vojenství

Šablona:Link FA