Architektura procesoru: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 4 bajty ,  před 11 lety
pravopis, překlepy
m (robot přidal: ar, de, en, fr, he, ja, nl, pl, pt, tr)
(pravopis, překlepy)
'''[[Procesor]]''' (CPU – Central Processing Unit)jakožto [[elektronika|elektronická|elektronický]] obvod (složený z velkého množství součástek - převážně tranzistorů)je umístěn na křemíkové destičce - CPU je vlastně složitý [[Integrovaný obvod]]. Jeho popularita vzrostla hlavně díky výpočetní technice a (Počítače, notebooky, ale i chytré mobilní telefony)i když dnes se s nimi však můžeme třeba i v pračce či ledničce.
 
Procesor Zpracovává informace (příkazy) v podobě strojového kódu a procesory s obdobnou strukturou jádra, které zároveň zpracovávají shodný strojový kód, mjímají stejnou architekturu.
 
 
== Vnitřní architektura ==
 
Podle vnitřního uspořádání dělíme procesory na RISC a CISC lišící se počtem instrukcí, které procesor umí vykonávat.Současné procesory Intel nebo ty, které jsou s nimi kompatibilní jsou vnitřně RISC, ač uvnítřuvnitř vlastně probíhají složité CISC instrukce a umí také měnit - lépe řečeno asi aktualizovat svůj řídící mikrokód. PrvoodněPůvodně dokonalejší RISC procesor byldnesbyl dnes již přkonánpřekonán překotným vývojem i díky firmě Intel jenž je ve velkém nasadil do PC, takže současné CISC procesory překonávají RISC.
 
Architektura jde ruku v ruce s instrukční sadou a její délkou která díky překotnému vývoji roste. Jednodušší procesory dodnes používané jsou 8-bitové [http://avr.hw.cz/architektura/arch_avr.html] a naopak na vrcholu jsou dnes 64-bitové používané hlavně v nejvýkonějšíchnejvýkonnějších výpočetních strojích a serverech.
 
== Nejdůležitější architektoryarchitektury procesorů ==
Tyto architektury lze rozdělit do několika skupin - a to podle použití a s tím související složitostí architektury.
 
*c - AP 101 (tato architektura byla použita pro řízení raketoplánu)
*d - UNIVAC
*e - Super H (vyvíjen stejnojmenoustejnojmennou firmou)
 
===2/ Mikročipová architektruraarchitektura===
*a - 8051
*b - AVR
*e - Motorola: 6800, 6809 a 68000
*f - MOS Technology 6502
*g - Loonsong (vyvýjenývyvíjený kdesi v číněČíně)
 
===4/ Architektura serverů a někdy i PC===
*b - SPARC
*c - MIPS
*d - PA-RISC (vyvíjen firmou hewlettHewlett packardPackard)
*e - Advanced RISC
*f - Alpha (vyvíjen firmou DEC)

Navigační menu