HN.cz: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
{{bez zdrojů}} pryč rozcestník po internetu Kategorie:Česká internetová kultura´=> Kategorie:Internet v Česku } (podle idnes.cz a novinky.cz možná by si už zasloužily vlastní kategorii)
ArthurBot (diskuse | příspěvky)
m Robot: náhrada šablony Bez zdrojů za šablonu Neověřeno
Řádek 1: Řádek 1:
{{Upravit}}
{{Upravit}}
{{bez zdrojů}}
{{Neověřeno}}
'''iHNed''' je zpravodajský server pařící k deníku [[Hospodářské noviny]].
'''iHNed''' je zpravodajský server pařící k deníku [[Hospodářské noviny]].



Verze z 31. 8. 2009, 12:49

iHNed je zpravodajský server pařící k deníku Hospodářské noviny.

Počátky

Prvopočátky politicko-ekonomického zpravodajského serveru iHNed spadají do roku 1994, kdy vydavatelství ECONOMIA a.s. začalo elektronicky distribuovat Obchodní věstník. U jeho zrodu stál Ing. Josef Vratislav, tehdejší zástupce šéfredaktora HN, který se stal zároveň ředitelem nově vzniklé divize elektronických informací a šéfredaktorem z Obchodního věstníku. Byl to také on, který vymyslel název iHNed, v němž je obsažena i zkratka deníku. Rozhodnutí o tom, přeměnit iHNed z dodávání dat Obchodního věstníku na zpravodajský server, padlo v lednu 1999. Jeho vytvořením byla pověřena firma Macron. Zkušební provoz byl zahájen 15. března 1999, ostrý start byl pak 28.3. 1999. Macron tehdy zajišťoval technické služby, o obsah a marketingovou podporu se starala ECONOMIA a.s.

Zpočátku se jednalo pouze o překlopení obsahu Hospodářských novin, týdeníku Ekonom a informací z Obchodního věstníku. Projekt byl úspěšný a tak bylo po dvou letech rozhodnuto o vybudování samostatné dceřiné společnosti Economia online (EOL), jejímž ředitelem se stal Ing. Michal Klíma, nynější člen představenstva a generální ředitel ECONOMIA a.s.. Od té doby zaznamenal iHNed rychlý a bouřlivý rozvoj. Skončila spolupráce s Macronem, vznikla redakce zpravodajství, která doplňovala zprávy z Hospodářských novin a Ekonoma či agentur vlastními články. Do obsahu začali samostatně přispívat i redaktoři deníku a týdeníku. Technologickým partnerem se stala společnosti Globe Internet, později NTV AGE.

Vývoj

Od roku 2000 se stávaly postupně součástí portálu iHNed.cz i další periodika z produkce ECONOMIA a.s. Kromě produkce vydavatelského domu se portál rozšířil o další tematické servery např. Reality.iHNed.cz, DigiWeb.cz, KarieraWeb.cz, FinWeb.cz atd., které fungují dodnes. Portál spouští k významným událostem a akcím také „dočasné“ speciální projekty – např. Volby.iHNed.cz, OH.iHNed.cz a další.

S novým redakčním systémem založeným na platformě Oracle byla v roce 2001 změněna grafika portálu iHNed.

Další služby

Kromě publikování informací se divize EOL zabývá jejich prodejem. Službu Media Monitor, nyní Tematický zpravodajský servis, zavedla v roce 2001, služba poskytuje konečným uživatelům tematicky rozčleněné články podle jejich informačního zájmu, a to i pro další publikování. Ve stejném období začala divize poskytovat rešerše dle požadavků klientů a výběry z rubrik Obchodního věstníku.

V roce 2001 spustila EOL mobilní zpravodajství, tehdy ve formě SMS a Wap, v současné má servis podobu SMS a MMS. Od roku 2003 poskytuje i bezplatný e-mailový servis pod názvem iHNed News.

V květnu 2007 byla změněna grafika iHNedu – v moderní design kladoucí důraz na zpravodajství. V tomto roce přesáhla měsíční návštěvnost poprvé číslo 600.000 se 7 miliony shlédnutích stránek.

V březnu 2009 bylo zpravodajství opět změněno, co se týká grafické úpravy – zatím v sekcích zpravodajstvi.iHNed.cz a na stránkách Hospodářských novin.

Organizační změny a další rozvoj

Na přelomu let 2007/2008 došlo k zásadní organizační změně: redakce iHNed se vyčlenila z divize Economia online, stala se součástí Hospodářských novin a přešla pod jejich vedení. Umožnilo to těsnější sepjetí s produkcí HN, lepší komunikaci mezi redaktory printu a webu. I v tomto období se vyvíjí iHNed spolu s trendy internetového zpravodajství, byla zprovozněna sekce Blogy.iHNed.cz, z Videa.iHNed.cz, nejnovějším „přírůstkem“ mezi weby „rodiny“ iHNed je rádce pro drobné investory - web Investice.iHNed.cz.

V současné době [kdy?] pracuje v iHNed 13 kmenových pracovníků, kteří sedí přímo v newsroomu HN.

V únoru 2009 navštívilo 610 799 reálných uživatelů, zobrazeno bylo celkem 16,4 milionu stran. Meziroční nárůst počtu RU byl 14,6 %.

EOL se transformovala na oddělení dokumentačních služeb, obrazového a elektronického archívu, které spravuje weby jednotlivých titulů vydavatelství ECONOMIA a.s., poskytuje rešeršní služby pro interní i externí zákazníky a obstarává prodej dat.

Personálie

Ve vedení iHNedu se dosud vystřídali šéfredaktoři: Josef Vratislav, Mirko Raduševič, Daniel Dočekal, nyní stojí v jeho čele Zdeněk John.

V čele EOL stáli Michal Klíma. Po Michalu Klímovi převzal vedení Petr Štěpánek (1972) (dnes ředitel Státního fondu životního prostředí]). Nyní řídí internetové aktivity Economie Jiří Holna.

Externí odkazy