Klessheim (zámek): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 24 bajtů ,  před 12 lety
oprava dle WP:WCW
(interwiki, formátování, wikizace)
(oprava dle WP:WCW)
Zámek '''Kleßheim''' je [[palác]] situovaný 4 km západně od [[Salzburg|Salcburku]] v [[Rakousko|Rakousku]].
 
==Historie==
Původně byl Kleßheim malý dům získaný v roce 1690 biskupem [[Johann Ernst Graf Thun|Johannem Ernst Graf Thunem]]. [[Johann Bernhard Fischer]] z Erlachu jej přestavěl na letohrádek Favorita po roce 1700, avšak po jeho smrti jeho následník [[Franz Anton von Harrach]] práce přerušil. Biskup [[Leopold Anton von Firmian]], který budoval zámek [[Leopoldskron]], práce okončil. Později byl k zámku dobudován anglický park.
 
=== Druhá světová válka===
Během svého pobytu v Berghof zámek užíval [[Adolf Hitler]] k ubytování hostí a pořádání konferencí. Během války byl zámek mimo dosah spojeneckých bombardérů. 7.července 1944, během výstavy zbraní, zde byl plánován atentát na Hitlera. Německý důstojník [[Helmuth Stieff]] ale neodpálil roznětku bomby. Orli, situovaní na vchodovém portálu, jsou vyrobeni z vápence, a připomínají období Třetí říše.
 
=== Současnost ===
Během studené války na zámku neutrální Rakousko ubytovávalo významné zahraniční návštěvy a pořádalo konference. Zámek je nyní ve vlastnictví Země Salcburk. Nachází se v něm [[kasino]].
Zámek byl také využit v roce 1965 k natáčení filmu [[Velké závody]] s [[Jack Lemmon|Jackem Lemmonem]], [[Tony Curtis|Tonym Curtisem]] a [[Peter Falk|Peterem Falkem]].

Navigační menu