Linalool: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 11 lety
bez shrnutí editace
(nový článek)
 
Linalool má chirální centrum C<sub>3</sub> a proto existují dva [[stereoizomer]]y: '''likareol''' je (R)-(-)-linalool a má označení CAS 126–90–9 (PubChem 67179), zatímco '''koriandrol''' je (S)-(+)-linalool s CAS 126–91–0 (PubChem 13562).
 
Oba [[enanciomer]]y se vyskytují v přírodě: S-linalool je například hlavní složkou esenciálního oleje semene [[koriandr]]u (''Coriandrum sativum'' L. čeleď [[Apiaceae]]), [[kadidlovník]]u (''Cymbopogon martinii'' var martinii (Roxb.) Wats., čeleď [[Poaceae]]) a [[pomerančovník čínský|pomerančovníku čínském]] (''Citrus sinensis'' Osbeck, čeleď [[Rutaceae]]). (R)-linalool je mimo jiné přítomen v [[levandule|levanduli]] (''Lavandula officinalis'' Chaix, čeleď [[Lamiaceae]]), [[vavřín]]u (''Laurus nobilis'', čeleď [[Lauraceae]]) a [[bazalka|bazalce]] (''Ocimum basilicum'', čeleď [[Lamiaceae]]).
 
Každý enanciomer způsobuje u člověka jiné [[nerv]]ové odezvy, proto jsou tyto u nich vnímány různé vůně. 3S-(+)-linalool je vnímán jako sladká, květinová vůně podobná pomerančovému listí (práh 7,4 ppb), kdežto 3R forma má dřevitější a levandulovou vůni (práh 0,8 ppb).
157

editací

Navigační menu