Clark Ashton Smith: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 544 bajtů ,  před 12 lety
m
formulace, odkazy, typo, iw
m (Přidána kategorie Američtí spisovatelé)
m (formulace, odkazy, typo, iw)
{{upravit}}
'''Clark Ashton Smith''' ([[13. Lednaledna]] [[1893]][[14. Srpnasrpna]] [[1961]]) byl americký spisovatel, básník, malíř a spisovatel [[horrorHoror|horroru]]u, [[fantasy]] a [[sci-fi]].Je pro své příběhy, a své literární přátelství s [[Howard Phillips Lovecraft|H. P. LovecraftLovecraftem]]em od roku [[1922]] do smrti roku [[1937]], dodnes velmi vzpomínaný a populární.
S Lovecraftem a Robertem E. Howardem, také přítelem a korespondetem, Smith zůstává jedním z nejslavnějších přispěvatelů do pulp magazínu [[Weird Tales]].
 
== Biografie ==
 
===RannýRaný život a vzdělání===
 
Smith trávil většinu svého života v malém městě žijící v malé místnosti se svými rodiči,kterými byli Fanny a TimeusTimeem SmithSmithovými. Jeho formální vzdělání bylo omezeno: trpěl kvůli svým psychologickýmpsychologickými poruchámporuchami, a kvůli tomuto problému prošel pouze osmyosmi roky mluvnické školy a nikdy se nedostal na střední školu. Nicméně, pokračoval samovýuce po opuštění školy pokračoval v samostudiu, učil se Francouzštinufrancouzsky a Španělštinušpanělsky a jeho téměř- fotografická paměť mu umožnila uchovat si v paměti nesmírné množství informací z jeho velmi velmi širokého rozsahu četby , včetně několika celých slovníků a encyklopedií.
 
===RannáRaná tvorba a inspirace===
 
Smith začal psát povídky ve věku jedenáctí let a dvě z nich, ''Meč Zagan'' a ''Černé diamanty'', byly později publikovány v [[Hippocampus Press]]. Obě povídky jsou charakterizovány [[středověk]]ou výpravou a výpravou podobnou [[Tisíc a jedna noc|pohádkám tisíce a jedné noci]]. Smithovu ranou tvorbu dále ovlivnily podobné pohádky [[Bratři Grimmové|bratří Grimmů]] (rovněž podobné arabským pohádkám) a práce [[Edgar Allan Poe|Edgara Allana Poea]].
V pozdějším mládí se stal chráněncem San Franciskéhosanfranciského básníka [[George Sterling]]a, který mu pomohl publikovat jeho první sbírku básní ''The Star-Treader a další básně'', která získalase dočkala velmi dobroudobrého oceněnípřijetí odu amerických kritiků, jeden z nich nazval C. A. Smitha [[John Keats|Keatsem]]em pacifikuPacifiku.
Obě povídky jsou charakterizovány [[středověk]]ou výpravou a výpravou podobnou Arabským nocím.
SmithDíky Sterlingovi vešel Smith ve známost skrze Sterlinga coby člen místního nočního klubu Auburn Monday , kde se značným úspěchem četl několik ze svých básní se značným úspěchem. Publikace ''Ebony and Crystal'' roku [[1922]] byla následována nadšeným dopisem od [[Howard Phillips Lovecraft|H. P. LovecraftLovecrafta]]a, taktočímž začalo patnáct let přátelství a korespondence.
Je známo že arabským nocím podobné pohádky bratří Grimmů a práce Edgara Allana Poea silně inspirovala ranou tvorbu Clarka Ashtona Smitha.
V pozdějším mládí se stal chráněncem San Franciského básníka [[George Sterling]]a, který mu pomohl publikovat jeho první sbírku básní ''The Star-Treader a další básně'', která získala velmi dobrou ocenění od amerických kritiků, jeden z nich nazval C.A.Smitha [[Keats]]em pacifiku.
Smith vešel ve známost skrze Sterlinga coby člen místního nočního klubu Auburn Monday , kde četl několik ze svých básní se značným úspěchem. Publikace ''Ebony and Crystal'' roku 1922 byla následována nadšeným dopisem od[[H. P. Lovecraft]]a, takto začalo patnáct let přátelství a korespondence.
 
 
===Zaměstnání a manželství===
 
Smith byl po většinu svého života brátnucen vykonávat podřadná zaměstnání jako sbírání ovoce a kácení dřeva z důvodu finančního zabezpečení sebe a svých rodičů. Po smrti svých rodičů se [[10. listopad]]u [[1954]] oženil s Carol Jones Dorman dne 10 Listopadu 1954Dormanovou a odstěhoval se do [[Pacific Grove]] v , Kalifornii, kde si zřídili domov se svými dětmi.
 
===Zdraví a smrt===
 
Smith trpěl celý svůj život očními problémy. Zemřel ve spánku [[14. Srpnasrpna]] [[1961]].
 
[[Kategorie:Američtí spisovatelé]]
 
[[br:Clark Ashton Smith]]
[[de:Clark Ashton Smith]]
[[en:Clark Ashton Smith]]
[[es:Clark Ashton Smith]]
[[fr:Clark Ashton Smith]]
[[it:Clark Ashton Smith]]
[[nl:Clark Ashton Smith]]
[[ja:クラーク・アシュトン・スミス]]
[[pl:Clark Ashton Smith]]
[[ru:Смит, Кларк Эштон]]
[[fi:Clark Ashton Smith]]
[[sv:Clark Ashton Smith]]

Navigační menu