Gézové: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m +link
Řádek 1: Řádek 1:
'''Gézové''' (starším pravopisem '''geusové''', z francouzského ''gueux'' "žebráci") byli [[nizozemí|nizozemská]] protišpanělská opozice během [[revoluce]] v [[Nizozemí]] v letech [[1564]] -[[1581]]. Gézové byli buď lesní nebo mořští. Lesní gézové podnikali své boje na pevnině a vedli takzvanou partyzánskou válku, mořští gézové na [[moře|moři]]. Mořští gézové kotvili v anglických přístavech, odkud bojovali. Označení ''žebráci'' vzniklo na základě věty, kterou pronesl na adresu gézů rada ''Berlaymont'' k nizozemské [[regent]]ce [[Markéta Parmská|Markétě Parmské]] poté, co se do jejího paláce na audienci dostavilo na 250 gézských šlechticů a ona se zalekla tak velkého davu: ''Madam, přece se nebude bát těchto žebráků'' (''ces gueux''). Gézové toto původně urážlivé označení přejali za své a jako své symboly si zvolili žebráckou [[mošna|mošnu]] a misku.
'''Gézové''' (starším pravopisem '''geusové''', z francouzského ''gueux'' "žebráci") byli [[nizozemí|nizozemská]] protišpanělská opozice během [[revoluce]] v [[Nizozemí]] v letech [[1564]] -[[1581]]. Gézové byli buď lesní nebo mořští. Lesní gézové podnikali své boje na pevnině a vedli takzvanou partyzánskou válku, mořští gézové na [[moře|moři]]. Mořští gézové kotvili v anglických přístavech, odkud bojovali. Označení ''žebráci'' vzniklo na základě věty, kterou pronesl na adresu gézů rada [[Charles de Berlaymont]] k nizozemské [[regent]]ce [[Markéta Parmská|Markétě Parmské]] poté, co se do jejího paláce na audienci dostavilo na 250 gézských šlechticů a ona se zalekla tak velkého davu: ''Madam, přece se nebude bát těchto žebráků'' (''ces gueux''). Gézové toto původně urážlivé označení přejali za své a jako své symboly si zvolili žebráckou [[mošna|mošnu]] a misku.


== Související články ==
== Související články ==

Verze z 18. 5. 2009, 10:44

Gézové (starším pravopisem geusové, z francouzského gueux "žebráci") byli nizozemská protišpanělská opozice během revoluce v Nizozemí v letech 1564 -1581. Gézové byli buď lesní nebo mořští. Lesní gézové podnikali své boje na pevnině a vedli takzvanou partyzánskou válku, mořští gézové na moři. Mořští gézové kotvili v anglických přístavech, odkud bojovali. Označení žebráci vzniklo na základě věty, kterou pronesl na adresu gézů rada Charles de Berlaymont k nizozemské regentce Markétě Parmské poté, co se do jejího paláce na audienci dostavilo na 250 gézských šlechticů a ona se zalekla tak velkého davu: Madam, přece se nebude bát těchto žebráků (ces gueux). Gézové toto původně urážlivé označení přejali za své a jako své symboly si zvolili žebráckou mošnu a misku.

Související články

Odkazy

Dějepis.com

Související články