Valník: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 4 bajty ,  před 12 lety
m
Zamodření odkazu
(+ Hydraulická ruka)
m (Zamodření odkazu)
'''[[Nákladní automobil]]''' - valník je u nákladních automobilů nejjednodušší provedení nástavby. Má rovnou podlahu. Bočnice jsou otevíratelné ze tří stran. Může být vybaven [[Hydraulická ruka|hydraulickou rukou]] pro nakládání kusového zboží. Hydraulická ruka je montovaná za kabinou řidiče mezi kabinu a korbu. Vzácně se vyskytuje umístění hydraulické ruky u zadního čela korby. Takto umístěná ruka pak umožňuje nakládat materiál i na [[přívěs]]. Na zadní čelo se montuje také [[zdvihací plošina]]. Zboží se potom skládá z úrovně korby na úroveň vozovky i s manipulačním vozíkem (ruční [[nízkozdvižný vozík]] nebo [[rudl]]). Obdobou valníku pro přepravu sypkého materiálu nebo zemědělských produktů jsou sklápěče nebo automobily s [[Hákový nosič kontejnerů|hákovým nosičem kontejnerů]].
 
'''[[Pick -up]]''' - je upravený osobní [[automobil]] s otevřenou valníkovou karosérií. Do nákladního prostoru výrazně zasahují [[blatník]]y zadních kol a zužují ho. U pick-upů je zpravidla otevíratelná pouze zadní stěna korby. Je výklopná shora dolů a ve sklopeném stavu tvoří prodloužení podlahy korby.
 
'''[[Návěs]] nebo přívěs za nákladní automobil''' - valníková nástavba se neliší od nástavby nákladního automobilu a často automobil i vlečné vozidlo staví stejný nástavbář.

Navigační menu