Volní vlastnosti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 66 bajtů ,  před 13 lety
typos a wifikace
(typos a wifikace)
'''Volní vlastnosti''' jsou vlastnosti podmíněné [[vůle|vůlí]] člověka[[člověk]]a. Vyjadřují záměrné, cílevědomé usilí směřující k dosažení vědomě vytčeného cíle, které je vlastní jen člověku.
 
Volní vlastnosti se projevují např.například v samoregulaci [[chování]] a jednání. Uplatňují se jak při přípravě určité činnosti, procesu rozhodování, tak při vlastním vykonávání činnosti. Pomáhají při překonávání překážek k dosažení určitého cíle. Volní vlastnosti se formují v průběhu života zejména pod vlivem [[výchova|výchovy]].
Mezi volní vlastnosti řadíme např.například: [[odpovědnost]], [[vytrvalost]], [[rozvážnost]], [[spolehlivost]], [[sebeovládání]], [[zásadavost]], [[svědomitost]], sebehodnocení, sebeřízení, sebekázeň, sebekritičnossebekritičnost, cílevědomost, samostatnost, iniciativnost a další. Každá z těchto vlastností má také svůj protipól.
 
Síla vůle napomáhá rovnováze citů[[cit]]ů a [[rozumurozum]]u. [[Srdce]] i [[mysl]] potřebují mít základ v pevném „Já“. Bez vnitřní vůle a sebeovládání by tyto dvě složky osobnosti sváděly stálý vnitřní boj. Je ale nutné vědět, že je-li vytrénovaná vůle jedinou silnou stránkou osobnosti, pak je celý život podřízen vnějšímu úspěchu. Takováto vůle nebere žádný ohled na duševní potřeby člověka a stává se destruktivní silou nejen pro svého nositele.
 
== Zdroje ==

Navigační menu