Ambrotypie: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
DragonBot (diskuse | příspěvky)
m robot přidal: sv:Ambrotypi
m wiki
Řádek 2: Řádek 2:


==Princip==
==Princip==
Podstatou ambrotypie je skutečnost, že jodo- a bromostříbrné soli v podexponovaném bělavém negativu na skle odráží světlo. Obraz se proto podložený tmavým podkladem (manganovým tmavým sklem, sametem nebo lakem) jeví jako [[pozitiv (obraz)|pozitiv]]. Jedná se o unikát.<ref>Malá encyklopedie fotografie, Willfried Baatz, Computer Press, Brno, 2004 str. 57</ref> Tato metoda byla velice populární a používala se přes dvacet let v období 1852–1890, stejně jako koloidní proces. Výsledek ambrotypie se podobal [[daguerrotypie|daguerrotypii]], obraz však vznikal na zcela odlišném principu, který umožňoval pozorovat obraz v libovolném úhlu, a byl především výrazně levnější a rychlejší.
Podstatou ambrotypie je skutečnost, že jodo- a bromostříbrné soli v podexponovaném bělavém negativu na skle odráží světlo. Obraz se proto podložený tmavým podkladem (manganovým tmavým sklem, sametem nebo lakem) jeví jako [[pozitiv (obraz)|pozitiv]]. Jedná se o unikát.<ref>Malá encyklopedie fotografie, Willfried Baatz, Computer Press, Brno, 2004 str. 57</ref> Tato metoda byla velice populární a používala se přes dvacet let v období 1852–1890, stejně jako [[koloidní proces]]. Výsledek ambrotypie se podobal [[daguerrotypie|daguerrotypii]], obraz však vznikal na zcela odlišném principu, který umožňoval pozorovat obraz v libovolném úhlu, a byl především výrazně levnější a rychlejší.


== Ukázky fotografií ==
== Ukázky fotografií ==

Verze z 1. 2. 2009, 02:06

Ambrotypie (koloidní pozitiv nebo melanotypie, z řeckého ambrosios - nesmrtelný, neměnný) je historický fotografický proces, který vynalezl Frederick Scott Archer a Peter Fry. Objevuje se i pojmenování amphitypie (z řec. amfi - obojí, ve smyslu obrazy, jak pozitiv, tak i negativ). U nás se objevoval okolo roku 1853 také nesprávný název vitrotypie podle německého Glasbilder.

Princip

Podstatou ambrotypie je skutečnost, že jodo- a bromostříbrné soli v podexponovaném bělavém negativu na skle odráží světlo. Obraz se proto podložený tmavým podkladem (manganovým tmavým sklem, sametem nebo lakem) jeví jako pozitiv. Jedná se o unikát.[1] Tato metoda byla velice populární a používala se přes dvacet let v období 1852–1890, stejně jako koloidní proces. Výsledek ambrotypie se podobal daguerrotypii, obraz však vznikal na zcela odlišném principu, který umožňoval pozorovat obraz v libovolném úhlu, a byl především výrazně levnější a rychlejší.

Ukázky fotografií

Reference

  1. Malá encyklopedie fotografie, Willfried Baatz, Computer Press, Brno, 2004 str. 57

Literatura

  • Anonymus: Co je fotografie? 150 let fotografie. Katalog k výstavě. Mánes, Praha, 1989.
  • D. Mrázková: Příběh fotografie. Mladá fronta, Praha, 1985.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Galerie Ambrotypie na Wikimedia Commons Šablona:Portál Fotografie