Ústřední stát (Střet civilizací): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
→‎Pravoslavný okruh: - Černá Hora, ne Černá hora (to druhé je oprvadu kopec)
m (Stránka Ústřední stát (střet civilizací) přemístěna na stránku Ústřední stát (Střet civilizací): název knihy Střet civilizací)
(→‎Pravoslavný okruh: - Černá Hora, ne Černá hora (to druhé je oprvadu kopec))
[[Pravoslaví|Pravoslavná]] civilizace se oficiálně vytvořila při [[Velké schisma|velkém schisma]] mezi [[katolická církev|západní]] a východní křesťanskou církví, i když rozdílný přístup k pojetí víry a ritu byl patrný již dříve. Původně se pravoslavná civilizace omezovala na oblast pod kontrolou či ve sféře vlivu [[Byzantská říše|Byzantské říše]], avšak postupem času se díky misijní činnosti rozšířila pravoslavná víra do zemí jihovýchodní a východní Evropy. Po pádu Byzantské říše (1453) přešla vůdčí úloha na [[Moskevské knížectví]] (od [[16. století]] na [[Ruské carství]]). Po nástupu [[Petr I. Veliký|Petra Velikého]] se [[Rusko]] pokoušelo otevřít západním vlivům a přijmout západní civilizaci. To se v některých aspektech podařilo, v určitých oblastech byl pokrok pomalejší. Tento vývoj byl přerušen počátkem dvacátého století při komunistické revoluci. V Rusku (později [[Sovětský svaz|Sovětském svazu]]) byla kultura potlačena ideologií{{chybí zdroj}}. Po rozpadu Sovětského svazu se Rusko postupně opět stává vůdčím státem pravoslavné civilizace (např. podporou [[Srbsko|Srbska]] v kosovské otázce či angažováním se v [[kavkaz]]ské oblasti).
 
''K pravoslavné civilizaci náleží: [[Arménie]], [[Bělorusko]], [[Bulharsko]], [[Kypr]], [[Gruzie]], [[Řecko]], [[Moldávie]], [[Černá horaHora]], [[Republika Makedonie]], [[Rumunsko]], [[Rusko]]<ref>Ústřední stát pravoslavné civilizace</ref>, [[Srbsko]] a [[Ukrajina]]''
 
=== Latinská Amerika ===

Navigační menu