Hloubkaři: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 161 bajtů ,  před 12 lety
odstranění největších nesmyslů, doplnění zdaleka nejznámějších hloubkařů - Amíků, viz diskuse
m
(odstranění největších nesmyslů, doplnění zdaleka nejznámějších hloubkařů - Amíků, viz diskuse)
[[Soubor:Hawker_Hurricane_attack_bridge_in_Burma.jpg|thumb|Britský Hawker Hurricane útočí na most v Barmě]]
[[Soubor:Spitfire Prague Kbely 3093.jpg|thumb|Supermarine Spitfire v hloubkovéve verzi '''LF Mk.IXE''' - Muzeum Praha Kbely]]
Hloubkaři se říkalo stíhacím [[pilot]]ům, jejichž úkolem za [[Druhá světová válka|druhé světové války]] bylo operovat v nízkých letových hladinách a útočit především na malé pozemní cíle (automobily, lokomotivy, trafostanice apod.) a narušovat tak týl nepřítele, jeho [[Infrastruktura|infrastrukturu]], zásobování či znesnadňovat mu [[Dorozumívání|komunikaci]].
Mezi nejslavnější akce těchto pilotů bylypatřily útoky na [[vlak]]y. Při zásahuprůstřelu [[Parní kotel|parního kotle]] (odtud též lidový název „kotláři“) docházelo minimálně k jehoprudkému [[exploze|explozi]]poklesu tlaku páry a tím kke vážnému poškození (nebo zničení)znehybnění lokomotivy a jejímu dlouhodobému vyřazení z provozu. Tím způsobovali nepříteli problémy v železniční dopravě. Protože exploze parního kotle či unikající horká pára mohla zabít osádku lokomotivy, stříleli mnohdy hloubkaři první dávku před vlak a dávali tak posádce čas na zastavení a únik do bezpečné vzdálenost. Hloubkové nálety skýtaly mnohá nebezpečí i pro samotné letce – snadno přehlédnutelné telegrafní či telefonní vedení, stromy nebo terénní vyvýšeniny, za které mohl letoun při rychlém letu v minimální výšce zachytit, a v neposlední řadě také „flak“ – protiletadlové dělostřelectvo. Obzvláště vojenské [[transport]]y (zejména muniční vlaky) bývaly silně bráněny a do vlakových souprav se zařazovaly [[Železniční vůz|vagóny]] s rychlopalnými protiletadlovými kanóny.
Protože exploze parního kotle či unikající horká pára téměř vždy zabila posádku lokomotivy, stříleli mnohdy hloubkaři první dávku před vlak a dávali pak posádce čas na zastavení a únik do bezpečné vzdálenost. Hloubkové nálety skýtaly mnohá nebezpečí i pro samotné letce – snadno přehlédnutelné telegrafní či telefonní vedení, stromy nebo terénní vyvýšeniny, za které mohl letoun při rychlém letu v minimální výšce zachytit, a v neposlední řadě také „flak“ – protiletadlové dělostřelectvo. Obzvláště vojenské [[transport]]y bývaly silně bráněny a do vlakových souprav se zařazovaly [[Železniční vůz|vagóny]] s rychlopalnými protiletadlovými kanóny.
 
Hloubkaři jsou u nás ponejvíce spojováni s americkými letci na strojích [[P-51 Mustang]], [[P-47 Thunderbolt]] a [[P-38 Lightning]]. Briská [[Royal Air Force|RAF]] používala k těmto účelům převážně letouny typu [[Hawker Typhoon]] (prokteré něžsvou torobustností byla denosností factobyly jedinýk smysluplnýpodobné způsobúloze bojovéhovíce použitínež vhodné), [[Hawker Tempest]], [[de Havilland Mosquito]] nebo [[Supermarine Spitfire]]. U ty bylysovětského proletectva hloubkové operaceútoky stavěnyprováděly veponejvíce verzislavné LF (low altitude fighter) se zkráceným rozpětím křídla[[Iljušin a motorem upraveným pro lety v malých výškách. (Spitfire Mk. IX E ze sbírek Leteckého muzea ve Kbelích je právě ve verzi LF)Il-2|Šturmoviky]].
 
ČeštíČeskoslovenští piloti se hloubkových letů účastnilipříliš víceneúčastnili. méněMimo výjmečně,dobu těžištěpůsobení jejichu bojového2<sup>nd</sup> nasazeníTAF byloa jinde,zejména avšakčerven čas1944 odse časuza podnikali takovétohloubkové lety, dají považovat nepříliš oblíbené operace označované jako ''Rhubarb'', při nichž plnili i úkoly taktického průzkumu. Snad jediným českým „hloubkařem“ byl Jiří Maňák, ten však nepůsobil v některé z českýchčeskoslovenských perutí, ale létal jako velitel 198. britské sq., byl tak jedním z mála cizinců (a tří Čechoslováků), kterým Britové svěřili velení své squadrony. 28. srpna [[1943]] byl při letu nad [[Nizozemsko|Holandskem]], poblíž [[Knokke]], sestřelen a donucen k nouzovému přistání na hladinu moře (stal se tak jedním z pouhých tří lidí na světe, kteří přežili nouzové přistání s Typhoonem na mořskou hladinu).
==Odkazy==
*[http://druha.svetova.cz/clanky/letecka-valka/hloubkari/ Hloubkaři]
*[http://hloubkari.bloguje.cz/ Blog Hloubkaři]
*[http://www.praha14.cz/MC/letci/manak.html Jiří Maňák]
 
139

editací

Navigační menu