Výška (letectví): Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 2 bajty ,  před 13 lety
bez shrnutí editace
m (typos)
No edit summary
Při vzletu, přiblížení na přistání a přistání a letech pod převodní výškou je pro pilota důležitá jeho vzdálenost od země. Proto si na výškoměru nastavuje tlak QNH, který mu předá stanoviště [[ŘLP]]. Pro činnost v okolí letiště ( v [[CTR]], [[TMA]], [[ATZ]] ) se používá ''letištní QNH''. Pro přelety mezi letišti se používá ''oblastní QNH''.
 
Při letu ve velkých výškách již nehrozí nebezpečí srákysrážky se zemí, ale je třeba udržovat vertikální rozestupy mezi letadly. Pokud si všechna letadla nastaví na výškoměru stejný tlak ( v tomto případě standardní ), a budou udržovat přidělené letové hladiny, budou mít sice během letu různou nadmořskou výšku, ale neustále bude zajištěn bezpečný výškový rozestup mezi nimi.
Standardní tlak se nastavuje po vzletu při prostoupávání tzv. '''převodní výšky''', která je pevně daná. V ČR je 5000 ft AMSL. Zpět na QNH se výškoměr přestavuje při proklesávání tzv. '''převodní hladiny''', což je nejnižší použitelná hladina nad převodní výškou. ( Většinou to bývá FL 60. To však nemůže být pevně stanovena, protože pokud bude dostatečně nízké QNH, bude FL 60 níž než 5000 ft nad mořem, tzn pod převodní výškou )
Vrstva mezi převodní výškou a převodní hladinou se nazývá '''převodní vrstva'''. Používá se pouze pro přestavení tlaku, ne pro cestovní let.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu