Demetrios Palaiologos: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 10 bajtů ,  před 12 lety
bez shrnutí editace
'''Demetrios II. Palailogos''' Demetrios se narodil roku 1407 jako syn devátý s deseti dětí [[Manuel II.|Manuela II.]] a jeho manželky Heleny Srbské. Jeho nejvýznamnějšími bratry byli císaři [[Jan VIII. Palailogos]] a [[Konstantin XI. DragasesPalailogos]]. Byl guvernérem Lemnosu (1422-1440), Mesembrie (1440-1451) a Selymbrie (1448-1451) a despotou Morejským (1449-1460).
 
== Život ==
Demetrios byl nevalné povahy. Byl nepokojný, ctižádostivý a bez skrupolí. Považoval se za bojovníka za řeckou víru proti latinizujcím tendencím svého bratra Jana, kterého doprovázel na koncil ve Florencii.
 
Za svého života se dostával často do sporu se svou rodinou. V mládí požadoval [[Morejský despotát]], avšak jeho otec Manuel ho roku 1422 jmenoval geuvernérem na ostrově Lemnos. Ambiciozní Demetrios se s tím však nespokojil a utekl roku 1423 na dvůr Uherského krále [[Zikmund LucenburskýLucemburský|Zikmunda LucenburskéhoLucemburského]]. Zde pobýval až do roku 1425 kdy se po smrti otce manuela vrátil na své panství na Lemnosu. Jak již bylo výše zmíňeno roku 1437 se spolu s bratrem Janem účastnil jednání koncilu ve Florencii. Zpět do byzance se vrátil roku 1439. Avšak domů s koncilu se vrátil bez souhlasu Jana, který když se roku 1440 vrátil domů ho zbavil Lemnosu. Místo lemnosu ho Jan jmenoval guvernérem Mesmbrie.
 
Uražený Demetrios se roku 1442 pokusil s pomocí Osmanských Turků dobýt Konstantinopol. To se mu však naštěstí nepodařilo díky včasnému příchodu Konstantina XI., který s posilami svému bratru Janovi pomohl Demetriose porazit. Po smrti bratra Jana pospíchal Demetrios ze svého panství v Selymbrii ohlásit své nároky na trůn. Jeho snahy byli však překazeny císařovnou Helenou která se zasadila že na trůn musí nastoupit její nejstarší žíjcí syn Konstantin.
134

editací

Navigační menu