Zastupitelstvo kraje: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 31 bajtů ,  před 12 lety
přidání odkazu na poměrný volební systém
m (pryč {{wikifikovat}}, odstavce (čitelnost))
(přidání odkazu na poměrný volební systém)
'''Zastupitelstvo kraje''' je jediný z orgánů [[kraj]]e, který je ústavně zakotven. Ústava stanoví jeho název, název jeho členů, délku funkčního období, jeho právotvorbu možností vydávat [[obecně závazná vyhláška|obecně závazné vyhlášky]]. Má přímou demokratickou legitimitu danou volbami občanů.
 
Zastupitelstvo tak může být vnímáno v oblasti samosprávy kraje jako hlavní orgán, který je nadřazen všem ostatním orgánům. Zastupitelstvo je voleno na čtyři roky obyvateli kraje s volebním právem staršími 18 let v rámci jednoho volebního obvodu [[Poměrný volební systém|poměrným volebním systémem]], který je založen na [[Zdeněk Koudelka|Koudelkově]] volebním děliteli.
 
Kandidátky jsou vázané, ale nikoliv přísně, voliči mají možnost udělit až 4 preferenční hlasy různým kandidátům na jedné kandidátce. Volby vyhlašuje prezident republiky. Vždy se volí zastupitelstvo jako celek, nekonají se doplňovací volby jen některého člena. Uzavírací klauzule je dána 5% pro všechny volební strany. Kandidovat mohou jen politické strany, hnutí a jejich koalice. Ke vzniku samotné politické strany nejsou vyžadovány žádné náročné požadavky a tedy mohou vznikat i regionálně odlišné krajské politické strany jako volební strany pro účel kandidatury do zastupitelstva kraje. Zastupitelstvo má nejméně 45 a nejvíce 65 členů.
44

editací

Navigační menu