Džaba Joseliani: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 7 bajtů ,  před 12 lety
m
oprava Ševarnadze -> Ševardnadze
m (oprava Ševarnadze -> Ševardnadze)
Joseliani, ač mohl být známý díky své literární činnosti, nakonec vešel ve známost až koncem 80. let při protisovětských manifestacích na obnovu nezávislé Gruzie, když založil ozbrojenou polovojenskou organizaci [[Mchedrioni]] a začal se politicky angažovat. S touto organizací si vytyčil za cíl porazit separatistická hnutí v [[Abcházie|Abcházii]] a [[Jižní Osetie|Jižní Osetii]], ale Mchedrioni byla už na začátku roku [[1991]] postavena mimo zákon z nařízení prezidenta [[Zviad Gamsachurdia|Gamsachurdii]], když ho Joseliani obvinil z pokusu o převzetí veškeré kontroly nad gruzínskými médii a umlčení opozice. Sám Joseliani byl spolu s dalšími vůdci Mchedrioni potom zatčen, ale v prosinci 1991 z vězení utekl a připojil se znovu ke své polovojenské organizaci, která již od listopadu připravovala provedení ozbrojeného puče proti vládě Gamsachurdii. Mchedrioni se spojila s [[Tengiz Kitovani|Kitovaniho]] Národní gardou a dalšími protivládními silami a společně vyhnali Gamsachurdiu ze země.
 
[[6. leden|6. ledna]] [[1992]] byla založena tzv. Vojenská rada a Joseliani se stal společně s [[Tengiz Kitovani|Kitovanim]] a [[Tengiz Sigua|Siguou]] jedním ze třech jejích členů. Později po březnu tohoto roku, když vznikla Národní rada, do jejíhož čela byl dosazen [[Eduard ŠevarnadzeŠevardnadze]], nabyl Joseliani značný vliv na dění v zemi, protože se ŠevarnadzeŠevardnadze musel spoléhat i na služby Joselianiových jednotek [[Mchedrioni]], protože vládní ozbrojené složky byly značně oslabené a špatně vyzbrojené a navíc některé oblasti Gruzie byly zcela pod kontrolou této polovojenské organizace. Mchedrioni, ačkoliv byly v ŠevarnadzeovýchŠevardnadzeových očích zločineckou organizací, získaly rozsáhlé pravomoci při zatýkání příznivců bývalého prezidenta Gamsachurdii a zasahovaly i ve [[Gruzínsko-abcházský konflikt|válce v Abcházii]] a občanské válce v západní Gruzii v letech [[1993]]–[[1994]], kde se místy podílely na vyvražďování obyvatelstva a plenily zdejší území. Joselianiovy jednotky Mchedrioni sice nakonec společně s gruzínskou armádou utrpěly v Abcházii drtivou porážku v září [[1993]], ale jemu to pomohlo získat ještě větší pravomoci a vliv v politice v zemi. Díky svým novým pravomocem mohl prakticky svévolně kohokoliv nechat zatknout a vytvořil tak represivní režim, často kritizovaný zástupci organizací pro obranu [[Lidská práva|lidských práv]]. Koncem roku 1993 a začátkem roku [[1994]] se jeho jednotky Mchedrioni zaměřily hlavně na pronásledování přívrženců Gamsachurdii, tzv. Zviadovců, a častokrát byly obviňovány z poprav bez soudu. Joseliani navíc v oblastech pod svou kontrolou prováděl nezákonné vybírání „mimořádných daní“ (výpalného) a podporoval organizovaný zločin. Sám takováto obvinění vždy odmítal.
 
V roce [[1995]] se konečně situace v celé Gruzii uklidnila a nadešel tak Joselianiův tvrdý pád. ŠevarnadzeŠevardnadze nejprve postavil veškeré vládou nekontrolované ozbrojené organizace mimo zákon a poté, co byl na něj neúspěšně v srpnu téhož roku spáchán bombový atentát, obvinil z konspirace a terorismu tzv. „mafiánské síly“, do kterých započítal Joselianiho a další lidi, kteří ztráceli vliv a moc s koncem nepokojů, ze kterých měly prospěch. V roce [[1998]] byl Joseliani zatčen a tři roky strávil ve vězení. Nakonec byl odsouzen k 11 letům vězení za [[organizovaný zločin]], [[terorismus]] a konspiraci pro zabití ŠevarnadzehoŠevardnadzeho. Během soudu veškerá obvinění odmítal. V létě [[2000]] nakonec dostal od ŠevarnadzehoŠevardnadzeho milost, když se mu zhoršoval jeho zdravotní stav.
 
Po propuštění se snažil za pomoci ŠevarnadzeovýchŠevardnadzeových (i svých) politických odpůrců obnovit svojí organizaci [[Mchedrioni]] a přetvořit jí v legální politickou stranu, zaměřenou na budování silné opozice proti vládě, ale neuspěl. [[4. březen|4. března]] [[2003]] zemřel na následky [[infarkt]]u, který utrpěl týden předtím.
 
== Literatura ==
204

editací

Navigační menu