Písmák: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
A0 (diskuse | příspěvky)
m Robot opravil přesměrování na Protestantismus - Změněn(y) odkaz(y) na Protestantství
upravit / sloh
Řádek 1: Řádek 1:
{{upravit|sloh je velmi šroubovaný. Chce to krátké a jasně srozumitelné věty}}
'''Písmák''' je označení, používané pro (nejvíce se užívá pro osoby, žijící v [[17. století|17]]. - [[19. století]], může však být i dříve, největší počet osob, které takto můžeme označit, se nachází v 17. a [[18. století]], literárně jejich díla spadají většinou do [[baroko|baroka]]) vzdělance (respektive znalce [[bible]] a základní náboženské literatury), pocházející z lidových vrstev, většinou venkovských, kteří nebyli předtím systematicky vzděláváni. Tito písmáci byli často zároveň [[kronika|kronikáři]], psali své [[paměti]] a podobnou literaturu, někdy duchovní [[poezie|poezii]] a jiná literární díla. Jejich spisy jsou většinou zajímavé spíše jako historický dokument než jako literární díla, zachycují poměrně věrně dobové venkovské reálie. Kromě vlastní tvorby písmáci často opisovali knihy (zakázanou [[Protestantství|protestantskou]] literaturu atd.), není to však pravidlem. Mnohdy šlo o perzekvované protestanty, ani to však není pravidlem. Typickým příkladem písmáka je [[Jan František Vavák]].
'''Písmák''' je laický znalec bible.

Je to označení, používané pro (nejvíce se užívá pro osoby, žijící v [[17. století|17]]. - [[19. století]], může však být i dříve, největší počet osob, které takto můžeme označit, se nachází v 17. a [[18. století]], literárně jejich díla spadají většinou do [[baroko|baroka]]) vzdělance (respektive znalce [[bible]] a základní náboženské literatury), pocházející z lidových vrstev, většinou venkovských, kteří nebyli předtím systematicky vzděláváni. Tito písmáci byli často zároveň [[kronika|kronikáři]], psali své [[paměti]] a podobnou literaturu, někdy duchovní [[poezie|poezii]] a jiná literární díla. Jejich spisy jsou většinou zajímavé spíše jako historický dokument než jako literární díla, zachycují poměrně věrně dobové venkovské reálie. Kromě vlastní tvorby písmáci často opisovali knihy (zakázanou [[Protestantství|protestantskou]] literaturu atd.), není to však pravidlem. Mnohdy šlo o perzekvované protestanty, ani to však není pravidlem. Typickým příkladem písmáka je [[Jan František Vavák]].


[[Kategorie:Česká literatura]]
[[Kategorie:Česká literatura]]

Verze z 29. 9. 2008, 18:50

Písmák je laický znalec bible.

Je to označení, používané pro (nejvíce se užívá pro osoby, žijící v 17. - 19. století, může však být i dříve, největší počet osob, které takto můžeme označit, se nachází v 17. a 18. století, literárně jejich díla spadají většinou do baroka) vzdělance (respektive znalce bible a základní náboženské literatury), pocházející z lidových vrstev, většinou venkovských, kteří nebyli předtím systematicky vzděláváni. Tito písmáci byli často zároveň kronikáři, psali své paměti a podobnou literaturu, někdy duchovní poezii a jiná literární díla. Jejich spisy jsou většinou zajímavé spíše jako historický dokument než jako literární díla, zachycují poměrně věrně dobové venkovské reálie. Kromě vlastní tvorby písmáci často opisovali knihy (zakázanou protestantskou literaturu atd.), není to však pravidlem. Mnohdy šlo o perzekvované protestanty, ani to však není pravidlem. Typickým příkladem písmáka je Jan František Vavák.