Vstupní ústrojí: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Velikost nezměněna ,  před 13 lety
m
typos
(Verze 3077315 uživatele Martin861 (diskuse) zrušena)
m (typos)
'''Vstupní ústrojí proudového motoru''' slouží k přivádění [[vzduch]]u z vnějšku [[letadlo|letadla]] ke [[kompresor]]u [[proudový motor|proudového motoru]].
 
Z hlediska práce [[motor]]u je nejvýhodnější umístit vstupní ústrojí v přední části letadla (např. [[MiG-15]]) nebo motorové gondoly (např. [[Airbus A319]]) , kde vzduch není ovlivněn. U moderních vojenských letadel je zde však umístěn [[radiolokátor]] a vstupy bývají umístěny po stranách [[trup]]u (např. [[Su-25]], [[F-15]]), v kořenech křídel ([[L-29]]), nebo pod trupem ([[F-16]], [[Su-27]]). Někdy může být vstupní ústrojí i nad trupem, jako například u letounu [[F-107]].
 
[[Konstrukce]] vstupního ústrojí se liší podle rychlosti [[let]]u, pro něž je určeno. Podzvukové vstupní ústrojí bývá neregulovatelné, s oblou náběžnou hranou. Naopak vstupní ústrojí motorů nadzvukových [[letoun]]ů má ostré hrany, na kterých vznikají rázové vlny, na nichž se vzduch zpomaluje a usměrňuje (i když se to může zdát paradoxní, při nadzvukovém letu se vzduch vstupující do motoru zpomalit na podzvukovou rychlost hoření směsi palivo-vzduch aby nedošlo ke „sfouknutí“ plamene ve [[spalovací komora|spalovací komoře]], a opět se urychluje až ve výstupní [[tryska|trysce]]). Nadzvukové vstupní ústrojí je většinou regulovatelné tak, aby se docílilo potřebného průběhu rázových vln. Příkladem může být posuvný [[kužel]] vstupního ústrojí [[MiG-21|MiGu-21]], který se v závislosti na rychlosti automaticky vysouvá tak, aby první šikmá [[rázová vlna]] vedla ze špičky kužele na kruhovou náběžnou hranu sacího otvoru.

Navigační menu