Doprava v Brně: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 127 bajtů ,  před 13 lety
== Železniční doprava ==
 
Brno je významnýmvýznamný železničnímželezniční uzlemuzel České republiky. Již [[7._červenec|7. července]] [[1839]] přijel do Brna první vlak na území nynějšího [[Česko|Česka]]. Pravidelná vlaková spojení dnes existují ve směrech [[Hamburk]] – [[Berlín]] – [[Drážďany]] – [[Praha]] – [[Česká Třebová]] – Brno – [[Vídeň]], Brno – [[Přerov]] – [[Ostrava]], aj.
 
V současnosti probíhá rekonstrukce uzlu. Ta zahrnuje úpravy vedoucí k možnosti rychlejšího pohybu vlaků městem, výstavbu nových železničních zastávek a jejich lepší začlenění do integrovaného dopravního systému. Nejdiskutovanějším projektem je [[přesun hlavního brněnského nádraží]] o 800 metrů jižněji, do [[Komárov (Brno)|Komárova]], který dělí obyvatele města na dva nesmiřitelné tábory. Podle skupiny odpůrců tohoto řešení se jedná o přesun z výhodné polohy v centru do vzdálenější lokality. Podle zastánců se jedná o redukci nepotřebných kolejišť a jejich nahrazení městskou zástavbou.
 
V průběhu příštích dvaceti let by se mělo Brno stát křižovatkou a jednou ze tří tuzemských zastávek dvou transevropských [[multimodální koridor|multimodálních koridorů]] vysokorychlostní železnice v trasách [[Athény]] – [[Sofie]] – [[Budapešť]] – [[Vídeň]] – Brno – [[Praha]] – [[Drážďany]] – [[Norimberk]] a [[Gdaňsk]] – [[Varšava]] – Brno – [[Vídeň]].
 
== Automobilová doprava ==
7

editací

Navigační menu