Hallein: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 2 079 bajtů ,  před 13 lety
Rozšířené heslo podle dewiki, odstr. pahýl
m (Robot automaticky nahradil text: (-[Rr]akousko-pahýl +Pahýl - Rakousko))
(Rozšířené heslo podle dewiki, odstr. pahýl)
}}
 
'''Hallein''' je [[Rakousko|rakouské]] [[Okres Hallein|okresní]] [[město]] ve [[rakouské spolkové země|spolkové zemi]] [[Salcbursko]]. Leží na řece [[Salzach]], v [[nadmořská výška|nadmořské výšce]] 447 [[metr|m]], 2420 km jižně od [[Salzburg|Salcburku]]. Má 19 013 obyvatel (k 31. 12. [[2005]]) a je tak druhým největším městem Salcburska.
 
== Těžba soli ==
Název města je odvozen od [[Keltové|keltského]] ''hal'' (sůl; podobně [[řečtina|řecké]] ''hals''), neboť těžba soli se zde provozovala nejméně dvě tisíciletí. Slaných pramenů užívali už pravěcí lovci, od 6. století př. n. l. zde sůl těžili Keltové, a to už i v podzemních štolách. Množství bohatých keltských hrobů v okolí Halleinu svědčí o významu obchodu se solí. Po dobytí oblasti Římany roku 17 n. l. se těžba soli přerušila a obnovili ji až ve středověku [[Salzburg|salzburští]] arcibiskupové.
 
Od 16. století byla těžba soli na blízkém Dürrnbergu hlavním zdrojem salzburského bohatství. Vyluhovala se vodou, solanka se dopravovala potrubím do Halleinu a ve zdejším solivaru se odpařováním získávala sůl, jež se pak po řece dopravovala do Salzburgu. Těžba definitivně skončila roku [[1989]] a šachty a chodby v Bad Dürrnbergu slouží dnes jako turistická atrakce.
 
== Hallein dnes ==
Historické centrum města je památkovou rezervací s řadou renesančních a barokních domů. Vedle několika průmyslových podniků je Hallein především město škol se středními i odbornými školami různých oborů. Ve městě se konají představení v rámci salzburských festivalů a je zde několik zajímavých muzeí:
 
* Keltské muzeum Hallein v bývalém solivaru na Pernerinsel s bohatými sbírkami archeologických nálezů, hlavně keramiky a kovových výrobků - zbraní, nástrojů, nádob i šperků.
* Muzeum hudebního skladatele [[Franz Xaver Gruber|F. X. Grubera]], autora slavné vánoční písně "Tichá noc, svatá noc ..." z roku [[1818]], který zde dlouho žil a roku [[1863]] zemřel.
* Muzeum těžby soli v Bad Dürrenberg s mnoha kilometry chodeb, s podzemním jezírkem a podobně.
 
== Významné osobnosti ==
* [[Franz Xaver Gruber]] (1787-1863), hudební skladatel
=== Rodáci ===
* [[Herbert Fux]] (1927-2007), herec a politik
== Externí odkazy ==
*{{de}}[http://www.hallein.gv.at/ Oficiální stránky města]
* [http://www.keltenmuseum.at/ Keltské muzeum]
* [http://www.forschungszentrum-duerrnberg.at/ Archeologické centrum Dürrnberg]
* [http://www.salzwelten.at/cont/salzwelten/salzwelten_home.aspx Solný důl Dürrnberg]
 
{{Commons|Category:Hallein}}
 
{{Pahýl - Rakousko}}
 
[[Kategorie:Města v Rakousku]]

Navigační menu