BeOS: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 158 bajtů ,  před 16 lety
+ Historie systému BeOS a nový odkaz na českou recenzi
m (robot přidal: ko)
(+ Historie systému BeOS a nový odkaz na českou recenzi)
Původně byl BeOS vyvinutý pro speciální počítače [[BeBoX]]. Na rozdíl od jiných operačních systémů té doby byl BeOS s vestavěným [[grafické uživatelské rozhraní|grafickým uživatelským rozhraním]] (GUI). Byl optimalizovaný pro práci s multimédii a dokázal plně využít [[multiprocesorový systém]]. Grafické rozhraní bylo vyvíjeno jako přehledné a čisté. [[Programátorské rozhraní]] (API) bylo napsané v [[C plus plus|C++]]. Systém byl kompatibilní s [[POSIX]]em a do příkazové řádky se uživatel mohl dostat přes shell [[Bash]].
 
== Historie systému BeOS ==
Později byl BeOS přepsán, aby běžel i na počítačích rodiny [[PowerPC]], protože se doufalo, že jednou nahradí zastaralý [[Mac OS]]. Bohužel pro BeOS, firma [[Apple Computer]] se rozhodla pro další vývoj využít [[NeXTSTEP]]. Pro další svůj počítač [[PowerPC G3|G3]] dokonce odmítla odkrýt detaily jeho architektury, a BeOS tak zůstal bez výkonného počítače, na kterém by mohl běžet.
 
První velký zlom ve vývoji systému BeOS se stal v polovině července 1997. Tehdy mateřská firma uvedla na trh novou verzi systému s názvem BeOS Preview Release (BeOS PR). Hlavním a asi nejdůležitějším rysem této verze byla schopnost plně fungovat na mírně odlišných PowerPC počítačích PowerMac s konkurenčním systémem Mac OS firmy Apple. Uživatelé si tehdy poprvé mohli vybrat svůj hardware.
BeOS byl proto přepsán znovu, tentokrát pro platformu [[x86]]. Ačkoli se brzo vytvořila skupina skalních příznivců BeOS, firma Be Incorporated zkrachovala. Jako svůj poslední počin vydala ořezanou verzi svého posledního BeOS R5, která je známá pod jménem BeOS Personal Edition (BeOS PE).
 
Později byl BeOS přepsán, aby běžel i na počítačích rodiny [[PowerPC]], protože se doufalo, že jednou nahradí zastaralý [[Mac OS]]. Bohužel pro BeOS, firma [[Apple Computer]] se rozhodla pro další vývoj využít [[NeXTSTEP]]. Pro další svůj počítač [[PowerPC G3|G3]] dokonce odmítla odkrýt detaily jeho architektury, a BeOS tak zůstal bez výkonného počítače, na kterém by mohl běžet. BeOS byl proto přepsán znovu.
 
Druhý velký zlom - přechod do světa PC počítačů - se uskutečnil ve dvou krocích během roku 1998. V první polovině tohoto roku se k nadšencům dostala první vývojářská verze pro Intel - BeOS verze 3.0, který však trpěl hardwarovými problémy. Proto ho za několik měsíců nahradil BeOS verze 3.2 (druhá vývojářská verze), který nabízel mnohem širší podporu HW komponent a lepší stabilitu.
 
Slavnostní okamžik nastal v lednu 1999 vypuštěním finálního uživatelského BeOS verze 4.0 pro Intel. Následně se v červnu 1999 objevil systém BeOS verze 4.5, který byl za 3 měsíce vylepšen velkým opravným balíčkem na verzi 4.5.2.
V březnu 2000 uveřejnila firma na internetu svůj zcela nový systém BeOS verze 5.0 a současně dala k dispozici freeware variantu známou jako - BeOS 5.0 Personal Edition (BeOS PE).
Následovalo několik malých servisních balíčků a definitivně posledním členem rodiny se stal BeOS 5.03, který je však dosud masivně používán velkou skupinou skalních příznivců...
 
==Linky na další zdroje==
* [http://iglu.cz/beos BeCzech - česká stránka o BeOSu]
* [http://root.cz/serialy/beos Seriál o BeOS na Rootu]
* [http://www.skins.cz/beosx45.shtml Česká recenze BeOS 4.5.2]
 
 
{{počítačový pahýl}}
2 042

editací

Navigační menu