Svazarm: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m kategorizace pahýlu
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Robot automaticky nahradil text: (-[Kk]omunistický pahýl +Pahýl - komunismus)
Řádek 15: Řádek 15:
* [[Lidové milice]]
* [[Lidové milice]]


{{Pahýl - komunismus}}
{{Komunistický pahýl}}


[[Kategorie:Ozbrojené síly Československa]]
[[Kategorie:Ozbrojené síly Československa]]

Verze z 30. 6. 2008, 23:38

Svazarm neboli Svaz pro spolupráci s armádou (slovensky Zväzarm, Zväz pre spoluprácu s armádou) byla československá branná organizace ustavená 4. listopadu 1951 po vzoru sovětského DOSAAF. Svazarm sdružoval zájemce o některé odbornosti, kteří tak byli pod kontrolou. Pouze pod hlavičkou Svazarmu mohli pracovat například kynologové, střelci, radioamatéři či sportovní letci. Spadaly pod něj také autoškoly.

Přes svou proklamovanou vazbu na armádu zastřešoval Svazarm i řadu aktivit, které neměly mnoho společného s brannou činností. Kromě sportovních klubů nebo kurzů her na vojáky sdružoval Svazarm např. klub přátel divadla Semafor nebo HI-FI klub. J-Klub elektroniky 602. základní organizace Svazarmu se stal nástupcem Jonáš Klubu, jehož činnost byla zakázána v roce 1986 ve společném soudním přelíčení s Jazzovou sekcí.


24.3 1990 se Svazarm přetransformoval v STSČ (Sdružení technických sportů a činností) s tím, že ve vedoucích funkcích zůstali bývalí funkcionáři Svazarmu a kteří si ve větší míře ponechali i majetek. Po nějakém čase sdružení změnilo název na Sdružení sportovních svazů České republiky - ČSTV. Webové stránky ČSTV: http://www.sporty-cz.cz. Bez zajímavosti není ani to, že ve Svazarmu 21.století jsou například organizace jako ČRK, ÚAMK ČR, Svaz branně technických sportů ČR, Aeroklub České republiky, atd..

O rozdělení majetku Svazarmu viz také FS ČSFR 1990-1992


Související články

Šablona:Pahýl - komunismus