Radomil Eliška: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 338 bajtů ,  před 14 lety
trocha wikifikace
m (upravit)
(trocha wikifikace)
{{upravit}}
'''Radomil Eliška''' (6. dubna 1931 Podbořany u Žatce) je významným českým dirigentem.
* 6. 4. 1931
 
Je absolventem JAMU v Brně, kde studoval dirigování u prof. [[Břetislav Bakala|Břetislava Bakaly]]. Jeho dalšími pedagogy byli prof. [[František Stupka]], [[Bohumír Liška]] a [[Josef Veselka]]. Po působení v orchestru Armádního uměleckého souboru a orchestru Mladých symfoniků stál jako hlavní dirigent celá dvě desetiletí (1969 – 1990) v čele [[Karlovarský symfonický orchestr|Karlovarského symfonického orchestru]], který pod jeho vedením dosáhl pozoruhodné interpretační úrovně. S orchestrem mimo jiné vystoupil na [[Pražské jaro|Pražském jaru]], podnikl řadu koncertních zájezdů (zejména do Španělska a Německa) a nahrál s ním řadu gramofonových desek a rozhlasových snímků. Poté přijal místo šéfdirigenta Západočeského symfonického orchestru (1991 – 1996). Také tento soubor zaznamenal velmi záhy radikální změnu svých výkonů.
 
Je absolventem JAMU v Brně, kde studoval dirigování u prof. Břetislava Bakaly. Jeho dalšími pedagogy byli prof. František Stupka, Bohumír Liška a Josef Veselka. Po působení v orchestru Armádního uměleckého souboru a orchestru Mladých symfoniků stál jako hlavní dirigent celá dvě desetiletí (1969 – 1990) v čele Karlovarského symfonického orchestru, který pod jeho vedením dosáhl pozoruhodné interpretační úrovně. S orchestrem mimo jiné vystoupil na Pražském jaru, podnikl řadu koncertních zájezdů (zejména do Španělska a Německa) a nahrál s ním řadu gramofonových desek a rozhlasových snímků. Poté přijal místo šéfdirigenta Západočeského symfonického orchestru (1991 – 1996). Také tento soubor zaznamenal velmi záhy radikální změnu svých výkonů.
Radomil Eliška hostuje u dirigentského pultu všech našich předních orchestrů, řídil symfonická tělesa v mnoha evropských zemích i v Japonsku. Odborná kritika vyzdvihuje především jeho spontánní hudebnost, výrazovou intenzitu, rytmickou pregnanci a smysl pro stavbu interpretovaných děl. Mnoho českých autorů vděčí R. Eliškovi za premiéru nejednoho ze svých děl, obzvláště v období jeho karlovarského působení.
Významná je i jeho pedagogická činnost. Od r. 1978 vyučuje na AMU v Praze, kde byl v r. 1986 jmenován docentem a r. 1996 profesorem dirigování. Vychoval celou řadu mladých dirigentů.
 
*[http://www.musicologica.cz/slovnik/hesla.php?op=heslo&hid=5735] - heslo o Eliškovi na serveru musikologica
 
[[Kategorie:Narození 1931]]
[[kategorie:Dirigenti]]
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu