Lignin: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 326 bajtů ,  před 12 lety
bez shrnutí editace
m (robot přidal: bs:Lignin)
'''Lignin''' je důležitou stavební složkou [[dřevo|dřeva]] zabezpečující dřevnatění jeho buněčných stěn. Obsah ligninu tvoří zhruba 26 - 35 procent hmotnosti dřeva a je vyšší u jehličnanů než u listnáčů. Vyskytuje se také v obilovinách, otruby obsahují kolem 8 % ligninu.
 
[[Soubor:MonolignolStructure.jpg|thumb|right|300 px|Prekurzory ligninu.]]
 
== Funkce ligninu v organismu dřeviny ==
== Chemické složení ligninu ==
 
Lignin je vysokomolekulární polyfenolická [[amorfní]] látka. Základní stavební jednotkou jsou deriváty fenylpropanu, které označujeme jako prekurzory ligninu. Jsou to [[p-kumaryl alkohol]], [[koniferyl alkohol]] a [[sinapyl alkohol]]. Tyto prekurzory jsou vázány do trojrozměrných struktur [[etherová vazba|etherovými vazbami]] nebo vazbami mezi dvěma uhlíky. Je kovalentně vázán na [[polysacharidy]].
 
Lignin postrádá pravidelnou strukturu a opakující se jednotky, které nacházíme u jiných přírodních polymerů jako je např. [[celulóza]]. Z tohoto důvodu se na lignin pohlíží nikoliv jako na samostatnou sloučeninu, ale jako na směs fyzikálně a chemický heterogenních látek, jejichž strukturu lze interpretovat modely. Takový model pak ilustruje typy jednotlivých složek a možné vazby mezi nimi.
== Vliv tepla na lignin ==
 
Lignin je tepelně málo stálý, jeho rozklad začíná už při cca. 140°C. Důsledkem je hnednutíhnědnutí dřeva.
Je termoplastický a vyznačuje se absorbcí světla.
 
16

editací

Navigační menu