HD DVD: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 9 bajtů ,  před 13 lety
m
Odstranění linku na rozcestník GB s použitím robota - Změněn(y) odkaz(y) na Gigabyte
m (robot přidal: eo:HD DVD)
m (Odstranění linku na rozcestník GB s použitím robota - Změněn(y) odkaz(y) na Gigabyte)
'''HD DVD''' je třetí generací [[optický disk|optických médií]] spolu s [[Blu-ray]] Disk (po [[Kompaktní disk|CD]] a [[DVD]]). Tyto disky byly vyvíjeny společnostmi [[Toshiba]], [[NEC]] a [[Sanyo]]. Disky jsou chráněny proti kopírování, nicméně se na začátku roku [[2007]] podařilo ochranu prolomit<ref>[http://aktualne.centrum.cz/technika/moderni-domacnost/audio-video/clanek.phtml?id=325828 Aktuálně.cz: Ochrana HD-DVD a Blu-Ray prolomena]</ref> Na počátku roku 2008 společnost Toshiba vyhlásila ukončení dalšího vývoje i výroby tohoto systému.
 
Na tyto disky lze zaznamenat 15 až 60 [[Gigabyte|GB]] dat. U lisovaných HD DVD je pak možné uložit na jeden SL/SS (jednovrstvý, jednostranný) disk nejvíce 15 GB dat, HD-DVD média ale mohou mít až tři vrstvy a tak se kapacita jednostranného média může vyšplhat až na 45 GB. Když bude vzata v úvahu možnost použití oboustranného disku, kapacita se dostává přes 60 GB<ref>[http://www.dvdforum.org/images/Forum_HD_DVD_Universal_24.pdf HD DVD – technická příručka]</ref>.
 
[[Záznamová vrstva]] se nachází 0,6 mm pod povrchem disku, numerická apertura čočky se zvětšila z 0,60 na 0,65. Hustota záznamu se oproti DVD výrazně zvýšila, protože vzdálenost drah klesla ze 740 na 400 nm, nejmenší délka pitu ze 400 na 204 nm a jeho šířka se zmenšila z 350 na 250 nm. To vše je samozřejmě dáno použitím laseru o vlnové délce 405 nm. Disky mají v průměru 12 cm, stejně jako CD, DVD nebo [[Blu-ray]] Disc.
1 151 276

editací

Navigační menu