Evidovaná právnická osoba církve a náboženské společnosti: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m
prohození vět
m (prohození vět)
'''Evidovaná [[právnická osoba]]''' podle zákona č. 3/2002 Sb., o [[církev a náboženská společnost|církvích a náboženských společnostech]] (z hlediska tohoto zákona je nepřesné běžnější označení '''církevní právnická osoba'''), může být orgán církve a náboženské společnosti, [[řeholní instituce]] nebo jiná [[církevní instituce]] osob hlásících se k církvi nebo náboženské společnosti založené za účelem vyznávání náboženské víry nebo [[účelové zařízení pro poskytování charitativních služeb]]. Příkladem takových právnických osob může být [[farnost]], [[biskupství]], [[charitativní organizace]], [[řeholní řád]] nebo [[řeholní komunita]] atd.
 
Ostatní právnické osoby založené církví a náboženskou společností se mohou stát právnickými osobami například podle [[Občanský zákoník|Občanského zákoníku]], [[Obchodní zákoník|Obchodního zákoníku]], [[Zákon o nadacích a nadačních fondech|Zákona o nadacích a nadačních fondech]], [[Zákon o obecně prospěšných společnostech|Zákona o obecně prospěšných společnostech]] atd.), nikoliv podle zákona o církvích a náboženských společnostech.
 
Příkladem takových právnických osob může být [[farnost]], [[biskupství]], [[charitativní organizace]], [[řeholní řád]] nebo [[řeholní komunita]] atd.
 
Evidovaná právnická osoba funguje jako samostatná [[právnická osoba]], avšak v rámci církve a náboženské společnosti tvoří její součást a je církvi a náboženské společnosti, která ji založila, podřízená.

Navigační menu