Florentská škola: Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
Mouny (diskuse | příspěvky)
m změna odkazu
JAnDbot (diskuse | příspěvky)
m Robot opravil přesměrování na Renesance (umělecký sloh) - Změněn(y) odkaz(y) na Renesance
Řádek 1: Řádek 1:
'''Florentská malířská škola''' se zrodila ve 14. století a trvala do 16. století. Za jejího zakladatele je považován [[Giotto di Bondone]], jehož dílo stojí na rozhraní [[středověk]]ého a [[renesance (umělecký sloh)|renesančního]] umění. Vyniká smyslem pro perspektivu, plastičnost a správné zachycení anatomických proporcí lidské postavy. Jejími hlavními představiteli jsou významní [[Florencie|florentští]] malíři rané a pozdní renesance, případně [[Manýrismus|manýrismu]]: [[Masolino]], [[Masaccio]], [[Fra Angelico]], [[Domenico Ghirlandaio]], [[Fillipo Lippi]], [[Sandro Botticelli]], [[Leonardo da Vinci]], [[Michelangelo Buonarroti]].
'''Florentská malířská škola''' se zrodila ve 14. století a trvala do 16. století. Za jejího zakladatele je považován [[Giotto di Bondone]], jehož dílo stojí na rozhraní [[středověk]]ého a [[Renesance|renesančního]] umění. Vyniká smyslem pro perspektivu, plastičnost a správné zachycení anatomických proporcí lidské postavy. Jejími hlavními představiteli jsou významní [[Florencie|florentští]] malíři rané a pozdní renesance, případně [[Manýrismus|manýrismu]]: [[Masolino]], [[Masaccio]], [[Fra Angelico]], [[Domenico Ghirlandaio]], [[Fillipo Lippi]], [[Sandro Botticelli]], [[Leonardo da Vinci]], [[Michelangelo Buonarroti]].


[[Kategorie:Renesance]]
[[Kategorie:Renesance]]

Verze z 17. 1. 2008, 21:40

Florentská malířská škola se zrodila ve 14. století a trvala do 16. století. Za jejího zakladatele je považován Giotto di Bondone, jehož dílo stojí na rozhraní středověkého a renesančního umění. Vyniká smyslem pro perspektivu, plastičnost a správné zachycení anatomických proporcí lidské postavy. Jejími hlavními představiteli jsou významní florentští malíři rané a pozdní renesance, případně manýrismu: Masolino, Masaccio, Fra Angelico, Domenico Ghirlandaio, Fillipo Lippi, Sandro Botticelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo Buonarroti.