Deformace: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidány 3 bajty ,  před 8 měsíci
bez shrnutí editace
m (chybí odmocnina u velikosti vektrorů dx_j a dy_j, viz https://physics.mff.cuni.cz/kfpp/skripta/kurz_fyziky_pro_DS/display.php/kontinuum/1_2)
značky: editace z Vizuálního editoru URL ve shrnutí první editace
Bez shrnutí editace
značky: revertováno editace z Vizuálního editoru možný vandalismus
Pojmem '''deformace'''tvoje mama me suka [[těleso|tělesa]] rozumíme změnu jeho tvaru. Těleso mění tvar v důsledku působení [[síla|síly]]. Silové působení mění vzájemné [[poloha|polohy]] [[atom]]ů, ze kterých se těleso skládá. V případě, že se po odstranění působící síly těleso vrátí do původního tvaru, mluvíme o '''pružné (elastické) deformaci'''. Pružné deformace se vyskytují u [[pružná látka|pružných látek]]. V důsledku působení sil může rovněž dojít k nevratným změnám v poloze atomů tělesa. Tvar tělesa se po odstranění působící síly již nevrátí do původního stavu. V takovém případě mluvíme o '''nepružné deformaci''' popř. úžeji o '''plastické deformaci'''. Tyto deformace lze pozorovat např. u [[plastická látka|plastických látek]].
 
Zůstávají-li během deformace body původně ležící v jedné rovině ve stejné rovině i po deformaci, označuje se taková deformace jako '''rovinná'''.
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu