Říčany (nádraží): Porovnání verzí

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Smazaný obsah Přidaný obsah
m typo
m oprava nepravdivé informace o zestátnění
Řádek 34: Řádek 34:


== Historie ==
== Historie ==
Železniční stanici vybudovala soukromá společnost [[Dráha císaře Františka Josefa]] (''KFJB'') na trase nově budovaného spojení [[Vídeň|Vídně]] s [[Praha hlavní nádraží|Prahou]], první vlak tudy projel při zprovoznění úseku z Prahy do [[Čerčany|Čerčan]] 14. prosince 1871. K otevření zbývající trasy do [[Veselí nad Lužnicí (nádraží)|Veselí nad Lužnicí]] došlo v roce 1874. Po zestátnění všech soukromých společností v [[Rakousko-Uhersko|Rakousku-Uhersku]] roce 1908 pak obsluhovala stanici jedna společnost, [[Císařsko-královské státní dráhy]] (''kkStB''), po roce 1918 pak správu přebraly [[Československé státní dráhy]].
Železniční stanici vybudovala soukromá společnost [[Dráha císaře Františka Josefa]] (''KFJB'') na trase nově budovaného spojení [[Vídeň|Vídně]] s [[Praha hlavní nádraží|Prahou]], první vlak tudy projel při zprovoznění úseku z Prahy do [[Čerčany|Čerčan]] 14. prosince 1871. K otevření zbývající trasy do [[Veselí nad Lužnicí (nádraží)|Veselí nad Lužnicí]] došlo v roce 1874. Po zestátnění KFJB v roce 1884 pak obsluhovala stanici jedna společnost, [[Císařsko-královské státní dráhy]] (''kkStB''), po roce 1918 pak správu přebraly [[Československé státní dráhy]].


Pamětní deska na budově připomíná oběti [[Pochod smrti#Pochody a transporty smrti za druhé světové války v Evropě|transportu smrti]]:<ref>{{Citace elektronické monografie
Pamětní deska na budově připomíná oběti [[Pochod smrti#Pochody a transporty smrti za druhé světové války v Evropě|transportu smrti]]:<ref>{{Citace elektronické monografie

Verze z 17. 1. 2022, 11:20

Říčany
Nádražní budova
Nádražní budova
StátČeskoČesko Česko
KrajStředočeský
MěstoŘíčany
Souřadnice
Říčany (nádraží)
Říčany (nádraží)
Provozovatel dráhySpráva železnic
Kód stanice549865[1]
TraťPraha – České Budějovice
Nadmořská výška350 m n. m.
V provozu od14. prosince 1871
Zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11 (DOZ z CDP Praha)[1]
Dopravní koleje4[1]
Nástupiště (nástupní hrany)2 (4)[1]
Prodej jízdenekAno
Návazná dopravaMěstská hromadná doprava v prostoru před nádražní budovou
Služby ve staniciVnitrostátní pokladní přepážkaČekárna pro cestujícíBezbariérové WCBufet nebo rychlé občerstveníObchody a další služby
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Říčany je železniční stanice v severovýchodní části města Říčany v okrese Praha-východ ve Středočeském kraji v těsné blízkosti k městu přičleněné obce Radošovice. Leží na trati Praha – České Budějovice, která je v úseku přes Říčany elektrizovaná soustavou 3 kV ss.

Historie

Železniční stanici vybudovala soukromá společnost Dráha císaře Františka Josefa (KFJB) na trase nově budovaného spojení Vídně s Prahou, první vlak tudy projel při zprovoznění úseku z Prahy do Čerčan 14. prosince 1871. K otevření zbývající trasy do Veselí nad Lužnicí došlo v roce 1874. Po zestátnění KFJB v roce 1884 pak obsluhovala stanici jedna společnost, Císařsko-královské státní dráhy (kkStB), po roce 1918 pak správu přebraly Československé státní dráhy.

Pamětní deska na budově připomíná oběti transportu smrti:[2]

DNE 26.1.1945 BYLI ZDE
NĚMECKÝMI NACISTY USMRCENI
Z TRANSPORTU SMRTI
Z KONCENTRAČNÍHO TÁBORA OSVĚTIM
VĚZŇOVÉ A 11061, A 16559, B 3254,
TŘI Z MNOHAMILIONOVÝCH OBĚTÍ
FAŠISTICKÝCH ZVĚRSTEV.

3. října 1975 byla do stanice ve směru z Čerčan dovedena elektrická napájecí soustava. Po rekonstrukci stanice v roce 2007 byly pokladny a obsluha cestujících přesunuty do prostoru pod kolejištěm a historická budova přestala dopravě sloužit.

Popis

Stanice byla roku 2007 rekonstruována a upravena dle parametrů na koridorové stanice: byla zvýšena průjezdová rychlost stanicí na 160 km/h, vznikla dvě bezbariérová zastřešená ostrovní nástupiště s podchody a výtahy a cestujícím tu slouží elektronický informační systém. Ve stanici je instalováno staniční zabezpečovací zařízeníelektronické stavědlo ESA 11, které je dálkově řízeno z Centrálního dispečerského pracoviště Praha.[1] Průchod pod kolejištěm je oboustranný.

Reference

  1. a b c d e Plánek stanice Říčany. Portál Provozování dráhy. Správa železnic, březen 2021. 
  2. Prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc., Marek Lanzendorf. Říčany: Pamětní deska Obětem 2. světové války [online]. Spolek pro vojenská pietní místa [cit. 2019-08-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy