Sleva na dani: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebrány 3 bajty ,  před 6 měsíci
bez shrnutí editace
m (robot: přidáno {{Autoritní data}}; kosmetické úpravy)
Bez shrnutí editace
 
 
== Sleva na studenta ==
Jednou z těchto slev na [[daň|dani]] je tzv. '''sleva na studenta'''<ref>[http://www.portal-firem.cz/podnikani/ukonceni-studia-a-sleva-na-studenta-28 http://www.portal-firem.cz/podnikani/ukonceni-studia-a-sleva-na-studenta-28]</ref>. Tato sleva může být uplatněna ve výši až 4 020 Kč (aktuální v roce 20142021) za každý rok studia u poplatníka daně do věku 26 let, do doby ukončení studia. V případě [[doktorské studium|doktorského studia]] se výše věku prodlužuje do věku 28 let, kdy má poplatník daně nárok tuto slevu uplatnit.
 
=== Jak uplatnit slevu na studenta? ===
Další z podobných slev na dani je možné využít v případě tzv. '''slevy na [[Choť|manžela]] nebo [[manželka|manželku]]'''<ref>[http://www.portal-firem.cz/podnikani/sleva-na-manzela-nebo-manzelku-pro-poplatniky-dane-z-prijmu-fyzickych-osob-27 http://www.portal-firem.cz/podnikani/sleva-na-manzela-nebo-manzelku-pro-poplatniky-dane-z-prijmu-fyzickych-osob-27]</ref>. Opět se jedná o slevu na dani pro poplatníky daně z příjmů [[fyzická osoba|fyzických osob]] jako ve výše uvedeném případě a opět o ni hovoří zákon o daních z příjmů.
 
Slevu je možné uplatnit na svého manžela či manželku a to ročně ve výši až 24 840 Kč (aktuální v roce 20142021). Pokud by se jednalo o manžela či manželku, který vlastní průkaz [[ZTP/P]], je v tomto případě sleva dvojnásobná - (49 680 Kč ročně). Ani v jednom z těchto případů nesmí mít tato osoba, na kterou je uplatňována sleva vyšší, zdanitelný [[příjem]] vyšší než 68 000 Kč za kalendářní rok. Do tohoto zdanitelného [[příjem|příjmu]] se však nezahrnují určité položky jako např. dávky státní sociální podpory, sociální služby, příspěvek na péči či dávky zdravotně postiženým atp.
 
=== Jak uplatnit slevu na manžela či manželku? ===
 
== Daňové zvýhodnění na dítě ==
Další slevou na dani je tzv. '''sleva na dítě''', odborně '''daňové zvýhodnění na dítě'''. Tuto slevu je možné uplatnit na vyživované [[dítě]] a opět tato sleva platí pouze v případě poplatníka daně z příjmů fyzických osob. Zároveň je podmínkou pro uplatnění slevy na dítě, aby toto dítě žilo ve společné domácnosti a nebylo starší než 26 let. Na jedno vyživované dítě je možné uplatnit slevu ve výši 1315 404204 Kč (aktuální v roce 20142021) za rok. Důležité je tuto slevu uplatnit až po uplatnění všech ostatních slev na dani. Pokud by ovšem dítě žilo ve společné domácnosti, nárok na uplatnění této slevy má pouze jeden z poplatníků v této domácnosti. Pokud při výpočtu daně uplatňujete paušální výdaje, nemáte na tuto slevu nárok.
 
== Reference ==
354

editací

Navigační menu