Michel Serrault: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 10 bajtů ,  před 12 lety
m
robot: typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace
m (úprava odkazu)
m (robot: typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace)
'''Michel Serrault''' ([[24. leden|24. ledna]] [[1928]] [[Brunoy]] - [[29. červenec|29. července]] [[2007]] [[Honfleur]]) byl významný [[Francie|francouzský]] filmový a divadelní herec.
 
Serrault měl bratry Raoula a Guy a sestru Denise. Ve čtrnácti vstoupil do kněžského semináře, ale po několika týdnech se zamiloval a utekl. Již od dětství měl touhu stát se hercem a od šestnácti let chodil v [[Paříž|pařížském]] ''Centre Dramatique de la Rue Blanche'' do kursů herectví. Ke studiu konzervatoře nebyl přijat.
 
V roce [[1946]] začal svoji profesionální kariéru kontraktem na turné po [[Německo|Německu]] se společností Jean-Marii Serreaua. Po skončení vojenské služby u letectva nastoupil na prkna pařížských divadel. Od roku [[1953]] spolupracuje s hercem, režisérem a dramatikem [[Jean Poiret|Jeanem Poiretem]], s nímž vytváří množství skečů a scének v řadě pařížských kabaretů (''Tabu'', ''Tomates'', ''[[Pařížská Olympie|Olympia]]'', ''Bobino''). Kromě toho vynikl v rolích [[William Shakespeare|W. Shakespeara]] a [[Molière|Molièra]] a stal se jedním z nejmladších členů ''[[Comédie-Française]]''.
 
K filmu se dostává přibližně v polovině 50. let. Hned u prvního filmu ''Poprask v kabaretu'' se setkal s budoucí hvězdou filmové komedie [[Louis de Funés|Luisem de Funésem]] a nebyla to spolupráce poslední. Zpočátku musel vzít zavděk vedlejšími rolemi úředníků a policejních komisařů, často hrál po boku svého přítele Jeana Poireta. Tyto filmy často nebyly kvalitní a do historie filmu se nezapsaly. Až v 70. letech dostal příležitost uplatnit svůj komediální talent. Tehdy hrál s Poiretem v pařížském ''[[Théâtre du Palais Royal]]'' komedii ''[[Klec na blázny]]'', která byla posléze i zfilmována. Hezká byla role ovdovělého knihkupce Rondina ve filmu ''[[Krysy z temnot]]''.
 
Mezi režiséry, s nimiž Serrault ve filmu pracoval, byli např. [[Claude Chabrol]], [[Jean-Pierre Mocky]], [[Georges Lautner]], [[Michel Audiard]], [[Bertrand Blier]], [[Claude Zidi]] a [[Mathieu Kassowitz]].
 
Kromě komedie ''Klec na blázny'' získal Serrault mezinárodní popularitu rolí homosexuála Albina, který vystupuje v podniku svého milence v podání [[Ugo Tognazzi]]ho jako transvestit ve filmu ''[[Zaza]]''. Serrault byl převážně komediální herec, ale dokázal zahrát i výborné postavy charakterní. I v Česku byla v 70. letech populární komedie ''[[Situace je vážná, nikoliv však zoufalá]]'', v níž excelentně ztvárnil hlavní roli.
 
V roce [[1982]] dostal francouzského filmového [[Cesar (filmová cena)|Cesara]] za postavu notáře Jérôma Martinauda, jenž je usvědčen z vraždy dvou dívenek, v kriminálním dramatu ''Svědek''. Úloha masového vraha Židů, jimž sliboval útěk do Jižní Ameriky, ve filmu ''Doktor Petiot'' ([[1990]]) byla ještě výraznější, ale ocenění se nedočkala. Césarem byl znovu oceněn až roku [[1995]] za roli starého soudce Arnauda, který vzplane láskou k mladé vdané dívce v podání [[Emmanuelle Béartová|Emmanuelle Béartové]], v komorním snímku ''Nelly a pan Arnaud''. Mezi poslední snímky patří v Česku uvedené filmy ''Motýl'' a ''Belhpegor: Fantom Louvru''.
* Moi y'en a vouloir des sous, 1973 - Léon
* [[Velký bazar]] (Le grand bazar), 1973 - Félix Boucan
* Životní šance (La belle affaire), 1973 - Paul
* La gueule de l'emploi, 1974 - policejní inspektor/muž různých převleků (dvojrole)
* La main aaa couper, 1974 - Édouard Henricot
* Opération Lady Marlène, 1975 - Paulo
* Un linceul n'a pas de poches, 1975 - Justin Blesh
* [[Situace je vážná, nikoliv však zoufalá]] (La situation est grave...grave… mais pas désespérée), 1976 - Jean-Pierre Mazard
* Les Folies Offenbach, 1977 (TV seriál)
* Le passe-muraille, 1977 (TV film) - Dutilleul
* Mortelle randonnée, 1983 - Beauvoir
* Le bon roi Dagobert, 1984 - Otarius
* Rozmar (Le bon plaisir), 1984 - ministr vnitra
* Smrt soudci! (À mort l' arbitre), 1984 - Rico
* Liberté, égalité, choucroute, 1985 - Ludvík XVI.
* Nebuďte policajta (Ne réveillez pas un flic qui dort), 1988 - Roger Scatti
* Ve vší nevinnosti (En toute innocence), 1988 - Paul
* Buon Natale...Natale… Buon anno, 1989 - Gino
* Comédie d'amour, 1989 - Paul Léautand
* Docteur Petiot, 1990 - dr. Petiot
* Albert est méchant, 2004 - Albert Moulinot
* Ne quitez pa!, 2004 - hlas Luciena Mandela
* Les noueaux refus, 2004
* Grabuge!, 2005 - komisař Lancret
* Šťastné a veselé (Joyeux Noël), 2005 - kastelán
* Antonio Vivaldi, un prince à Venice, 2006
* Le Bénévole, 2006 - Max Birgos
* Les enfants du pays, 2006 - Gustave
 
==Reference==
* {{Čsfd osoba|id=7302|jméno=Michel Serrault}}
* [http://www.imdb.com/name/nm0785664/bio Michel Serrault na IMDb]
* [http://www.francouzskyfilm.cz/herci/serrault.html Hvězdy francouzského filmu - Michel Serrault, česky]
42 548

editací

Navigační menu