Komplementarita: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidán 1 bajt ,  před 13 lety
m
robot: typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace
m (oprava odkazu dualita)
m (robot: typografické a kódové korekce a náhrady přesměrování podle specifikace)
* [[RNA]]
==Filosofie==
Dva aspekty obrazu světa (užito [[William James|Williamem Jamesem]]). Například subjektivní a objektivní pohled na tutéž skutečnost může člověk vystřídat, ne však zaujímat současně.
: "...„… na konci každé pravdy je třeba dodat, že víme i o té opačné"opačné“ ([[Blaise Pascal|B. Pascal]], ''Myšlenky'', zl. 567)
==Fyzika==
Komplementarita je charakteristická vlastnost [[kvantová mechanika|kvantové mechaniky]], podle které je možné popisovat dynamické vlastnosti systému alternativními a vzájemně se vylučujícími způsoby. V mikrosvětě je totiž projev elementárních útvarů (např. [[elementární částice|elementárních částic]]) závislý na způsobu jejich zkoumání. Útvar se jednou projeví jako částice, podruhé jako vlna. Ovšem nikdy se tyto částicové a vlnové projevy mikrosystémů neprojeví současně (tzv. [[Dualita částice a vlnění|dualismus]]).
 
V důsledku této komplementarity není možné utvořit konečný závěr o stavu mikrosystému z jednoho pozorování, a proto komplementarita pravděpodobně vytváří přirozené hranice lidského poznání přírody.
42 548

editací

Navigační menu