Rytířský řád Božího hrobu jeruzalémského: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m (typo)
V roce 1929 vzniklo pod vedením politika a podnikatele [[Jan Jiří Rückl|Jana Jiřího Rückla]] československé místodržitelství řádu Božího hrobu, které ovšem zaniklo po druhé světové válce i následkem poválečného politického vývoje. Velkopřevorem byl v tehdejší době pražský arcibiskup [[Karel Kašpar|Karel kardinál Kašpar]]. K obnově jeho činnosti došlo až po pádu totalitního režimu v roce 2015, kdy byla ustavena magistrální delegace řádu v českých zemích, jejím velkopřevorem byl jmenován olomoucký arcibiskup Mons. [[Jan Graubner]] a magistrálním delegátem Dr. [[Jiří Pořízka]]. Dne 17. 4. 2016 v olomoucké [[Katedrála svatého Václava|katedrále sv. Václava]] vykonal velmistr Řádu Božího hrobu [[Edwin Frederick O'Brien|Edwin Frederick kardinál O'Brien]] první investituru rytířů Řádu Božího hrobu v ČR a o dva roky později, dne 18. 11. 2018, v rámci druhé investitury pasoval velmistr v téže katedrále nové tři rytíře a jednu dámu Božího hrobu. Poslední řádová investitura se konala 14. září 2020 v [[Poutní areál Hora Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka|kostele Povýšení sv. Kříže na Kalvárii Jaroměřice u Jevíčka]], kde pasoval velkopřevor české magistrální delegace Mons. [[Jan Graubner]] dva nové rytíře.
 
Česká magistrální delegace (http://oessh.cz) je v současnosti tvořena velkopřevorem Mons. [[Jan Graubner|Janem Graubnerem]], magistrálním delegátem drdoc. [[Tomáš Parma|Tomášem Parmou]], dalšími osmideseti rytíři, dvěma dámami a dvěma kněžími.
 
Za duchovní sídlo české magistrální delegace řádu byla zvolena [[Poutní areál Hora Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka|Kalvárie v Jaroměřicích u Jevíčka]], poutní místo a významná národní kulturní památka. Kalvárie budovaná v 17. a 18. století a zřejmě neprávem připisovaná [[Jan Blažej Santini-Aichel|J. B. Santinimu]] vyjadřuje touhu tehdejších věřících zakusit pašijové události a spatřit alespoň nápodobu svatých míst, když pro ně nebylo možno putovat do Svaté země. Pro řád Božího hrobu, jehož primárním cílem je podpora křesťanů ve Svaté zemi, je tedy právě kalvárieKalvárie ideálním a symbolickým místem pro duchovní sídlo. Poutní místo v Jaroměřicích nadto přináleží arcidiecézi českého velkopřevora, nachází se v blízkosti oficiálního sídla české magistrální delegace (Úsobrno) a je přitom dobře dostupná i z Čech.
 
== Odkazy ==
Neregistrovaný uživatel

Navigační menu